Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim’in katılımıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ “Kıraç Alanlar Nohutla Bereketleniyor” projesi kapsamında Karaman’daki 132 üreticiye 24 ton Azkan Nohut Tohumu dağıtım programı gerçekleştirildi.
Programa, Vali Yardımcısı Fatih Baysal, Karaman Tarım ve Orman İl Müdürü Hatice Bulut, Karaman İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ve üreticiler katıldı.
Programla, tarım arazilerinin kullanım etkinliğinin arttırılması projesi ile (TAKE) ülkemize atıl durumda kalmış kıraç, kurak, nadas ve tarımdan uzaklaşmış arazilerin yeniden tarıma kazandırılması amaçlanıyor.
Karaman’da proje ile 2024 bahar dönemi için toplamda 5.2 Milyon TL hibe bütçesiyle;
-Karaman ve ilçelerinde nohut üretiminin geliştirilmesi
-Karaman’da yağlık ayçiçeği üretiminin geliştirmesi
-Toroslarda yaz seracılığı projesi yürütülüyor.
Karaman’da 2023 yılı verilerine göre 32 bin 391 hektar alanda 32 bin ton nohut üretimi ile Karaman Türkiye’de 5. sırada yer alıyor.
TARIM VE HAYVANCILIK
Yayınlanma: 20 Mart 2024 - 13:40
Güncelleme: 21 Mart 2024 - 10:46
Karaman nohutta zirveye çıkıyor
TARIM VE HAYVANCILIK
20 Mart 2024 - 13:40
Güncelleme: 21 Mart 2024 - 10:46
İlginizi Çekebilir