İbrahim Erçin CİCİBIYIK

İbrahim Erçin CİCİBIYIK


Sesimi duyan var mı? 

10 Aralık 2020 - 16:47

İzmir’de yakın zamanda ki depremde yıkılan apartmanlarda ölen yurttaşlarımızla tekrar depremi hatırladık öncelikle depremde hayatlarını kaybedenlere tekrardan rahmet yakınlara başsağlığı diliyorum. Akıllara hemen önemli bir soru geldi: Büyük İstanbul depremi olsa ne olurdu

Ben özetleyeyim akademisyenlerin tahminine göre büyük İstanbul depremi 7.6 büyüklüğünde olacağı, 50.000 ile 100.000 arasında can kaybına, maddi zararın en az 50 milyar $’ı mal olacağını tahmin ediyorlar.

Haksızda sayılmazlar 1999’de olan Gölcük depremi Devlet  Planlama Teşkilatı Verilerine göre 15 ile 19 milyar $ arasında bir zarara yol açmış ve 18373 kişi hayatını kaybetmiştir.

Verginin %72’si İstanbul bölgesi Sanayisinden toplanmakta ve büyük İstanbul depremi olduğunda  Sanayi çökerse kırılgan ekonomiye sahip Türkiye nasıl kalkınır?  1999’da zarar 15-19 milyar dolarsa, 2020 sonrasında zarar ne olur siz düşünün! Büyük İstanbul depremi nde sadece İstanbul etkilenmez. Ekonomi çökerse her şey çöker.

Öncelikle Marmara sanayisinin doğal afetlerden etkilenmeyeceği ve genişlemenin düzgün ilerleyeceği, hammadde ulaşım kolay olduğu, Lojistik hizmet kolaylığı olan  lokasyona taşınmalıdır.

Bu adaylar arasında göze en çarpan ve akla ilk gelen şehir 5. deprem bölgesi olan Karaman’dır.

Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan Bey’in hayali 2.Marmara’nın Karaman olmasıdır. Şimdiki yerel yöneticilerimizin de bu vizyon doğrultusunda çalışmaya başlamaları Şehir planından,İmar planına, altyapıdan  ulaşım planına kadar uzun vadeli plan oluşturulup, şehrin kayacağı yönü iyi belirlemeleri şarttır. 

Unutmayalım. “Şans hazırlıklı olanları seçer.”
Sanayi Karaman’a gelirse Karaman kazanır Türkiye kazanır.

İbrahim Erçin CİCİBIYIK
Erçin Cicibıyık Mühendislik-İnşaat
Fidigital Teknoloji-Firma Ortağı
[email protected]
[email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum