OSB'de Karanlık Günler!

72 saatlik elektrik kesintisi, sanayicileri şoka soktu, sanayici moralsiz, sanayici yılgın

OSB'de Karanlık Günler!
28 Ocak 2022 - 10:30
İlk kez bu kadar uzun süreli ve kapsamlı elektrik kesintisiyle karşı karşıya kalan sanayici şaşkın.
Karaman’ın kalbi konumundaki Organize Sanayi Bölgesinde adeta kuş uçmuyor. Üretime ara verildi. Kontak kapatan Sanayici taahhütleri ve ihracat da büyük sıkıntıya düşerken, yeni bir elektrik kesintisi gelir mi korkusu endişeleri de artırıyor.
Üretimde ve ihracat taahhütlerinde adeta bir panik havası yaşandığı belirtiliyor. Kısacası Sanayici moralsiz, sanayici yılgın..
BOYNUKALIN: “TEKRARINDA BÜYÜK SIKINTILAR DOĞAR”
Karaman Organize Sanayi Başkanı Kemal Boynukalın, elektrik kesintisinin devam ettiğini, cumartesi gününe kadar fabrikaların üretime ara verdiğini belirterek:
“Jeneratörü olan fabrikaların dışındaki fabrikalarımız kapalı. İşler durduruldu, ihracat yapacak olan ve taahhütleri olan fabrikalarımız var, bunlar zor durumda. Bu tür üretime ara vermelerde zayiat çok fazla olur. Fırınlar söndü, yeniden eski haline gelmesi problem yaratır. Sanayicimizi endişeye sürükleyen ise yeniden bir elektrik kesintisinin olup olmayacağıdır. Bu konuda bir açıklama yapılmadı ve biz şimdi bunu düşünüyoruz. Kesinti tekrarı büyük mağduriyetleri beraberinde getirir.”
SANAYİCİ MORALSİZ, YILGIN
Geçen hafta sonu BOTAŞ’ın doğalgaz kısıtlamasını duyurmasının hemen ardından Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) de sanayiciye elektrik kısıtlaması uygulayabileceğini açıklamıştı. Cumartesi günü uygulamanın ilk adımı sanayi bölgelerinin tek tek TEİAŞ tarafından aranmasıyla atıldı. Sanayiciye yazılı bir belge yollanmazken, 72 saatlik kesintiye uymayacaklar için “cezai müeyyidesi olacak” denildi. Bazı sanayi bölgeleri kesintinin ardışık günlerde yapılması ve bu günlerde işçilerinin yıllık izin kullanmasını sağlarken, enerji yoğun sektörler fırınlarını durdurmamak için muafiyet istedi.  Ayrıca bazı sanayi bölgeleri sistemden çekebilecekleri enerji için de pazarlık halinde. Artan hammadde fiyatları, kur dalgalanmaları, enerji zamlarının ardından kesintilerin uygulanacak olmasını sanayiciler “Moralsiziz, yılgınız. Bu hafta işçimi fabrikaya getirsem mi bilmiyorum” sözleriyle değerlendiriyor.
AYDINLATMA VE ISITMA İÇİN ENERJİYE İZİN
Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.
Kesintilerin ne kadar süreceği ile ilgili belirsizlik devam ederken kritik sektörlere ise sınırlı miktarda enerji verilebileceği ancak her hangi bir sektöre pozitif bir ayrımcılık uygulanamayacağı belirtildi. İran tarafı ile görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiği belirtilirken, hali hazırda stok miktarının ise kullanımın yüzde 20’si kadar olduğu ancak bu miktarın devreye alınmasının ise bir takım gaz bağlantıları nedeni ile çok kolay olmadığı ifade edildi.
SANAYİCİ NE DİYOR?
İlk kez bu kadar kapsamlı bir kesintiyle karşılaşıyoruz. Şoktayız.
Hammadde fiyatlarındaki artış, döviz kurları, enerji zamları derken kesintiler geldi. Sanayici olarak darbe üstüne darbe yiyoruz.
Üretim ve ihracatın geleceği için enerji arz güvenliği bir an önce sağlanmalı.
Acaba rakibim gazını kısacak mı, nasıl rekabet edeceğim…
80 dağıtım şirketi var, onlar OSB’lere nasıl ceza kesecek. Bu cezalar OSB yönetimleri tarafından nasıl tesislere bildirilecek.
Yabancı ortağım huzursuz oluyor, yabancı yatırımcı nasıl gelecek…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum