Karaman'da Milyon Yıllık Mamut Dişi  

Yollarbaşında ele geçirilen dişin en genç fosile ait olduğu iddia ediliyor.

Karaman'da Milyon Yıllık Mamut Dişi  
01 Ekim 2021 - 10:09


Samsun'un Ladik ilçesinde eski bir maden ocağında tesadüfen bulunan fosillerin, yapılan inceleme sonucu en az 1 milyon yıl önce yaşamış bir mamuta ait olduğu belirlendi.
Karaman Yollarbaşı’nda tesadüfen Mamut dişi bulundu. Yollarbaşında ele geçirilen Mamut dişinin yaklaşık olarak 1 milyon yıl önce yaşamış olan bir mamuta ait olduğu tahmin ediliyor. En genç fosilin Yollarbaşında olduğu ve bulunan dişinde bu mamuta ait olduğu iddia edildi.
Yollarbaşı Özkeş deresi mevkiinde bir vatandaş tarafından bulunan Mamut dişinin, bulunduğu alanda daha önce kanal çalışması yapıldığı ve dişin bölgede oluşan balçıklar tarafından korunduğu tahmin ediliyor.
Bulunan Mamut dişi ile ilgili görsellerin Selçuk Üniversitesinde eski çağ tarihi profesörlerine gönderildiği ve hocanın mamut dişi ile ilgili olarak yurt dışında da konuyu araştırdığı öğrenildi Yollarbaşında bulunan Mamut dişinin 2014 yılında Samsun’da bir maden ocağında bulunan ve 2 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Mamut dişi ile eşleştiği de iddialar arasında yer aldı.

SAMSUN’DA BENZERİ BULUNMUŞTU 
Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, AA muhabirine, ilçede özel bir firma tarafından uzun yıllar işletilen ancak son 10 yıldır atıl bekleyen linyit kömürü madeninde 4 yıl önce bazı fosillerin çıkarıldığını söyledi. Bulunan parçaların neye ait olduğunun bulunması için Maden Tetkik Arama (MTA) Tabiat Tarihi Müzesi ile irtibata geçtiklerini belirten Ünal, şöyle konuştu: 

"Bilim adamları ilk gözlemlerinde fosillerin Akdeniz Mamutu'na ait olduğunu tespit etti. Bunu da fosiller arasında bulunan ve bu hayvanların karakteristik özelliklerinden birisi olan sağ üst çenedeki son azı dişinden anlamışlardı. Söz konusu fosillerin yaşının tespit edilmesi, yakından incelenmesi gerektiği bize bildirildi. Biz de MTA'yla irtibata geçtik ve fosiller yaklaşık 1 yıl incelendi."

SAMSUN'DA SERGİLENECEK
Fosilleri MTA Tabiat Tarihi Müzesi Paleontoloji Birim Yöneticisi Ebru Albayrak'ın incelediğini belirten Ünal, şunları kaydetti: "Ladik ilçesinde bulunan fosillerin 2 milyon yıl önce yaşamış mamut, mamut dişi ve at dişleri olduğu belirlendi. Ladik'in geçmişte erken pleistosen döneminde yaklaşık 2 milyon yıl önce mamut ve atlar için uygun bir iklim ve bitki örtüsüne sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca bu fosiller ile gelecekte bu bölgede daha ayrıntılı çalışma yapılması durumunda önemli fosillerin elde edilebileceği belirtildi." Ünal, fosillerin Samsun'da müzede sergileneceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum