"Avgan'dan Ellerinizi Çekin"

Karaman merkeze bağlı Narlıdere (Avgan) Köyü'nde yapılacak olan mermer ocağı istemeyen vatandaşlar, hukuki süreci devam eden olayla ilgili olarak mahkeme başkanı ve yetkililere seslenerek, doğanın katledilmesine izin verilmemesini talep ederek, doğanın nefesini kesmeyin uyarısında bulundular.

"Avgan'dan Ellerinizi Çekin"
08 Haziran 2022 - 14:58
Karaman FK Onursal Başkanı Mehmet Ali Han, Karaman FK Kulüp Başkanı Süleyman Han, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ve İl Genel Meclis üyesi Adem Kapar’da Avgan’a giderek, köylülere destek oldu.
Narlıdere (Avgan) Köyünde açılması planlanan mermer ocağı ile ilgili devam eden hukuki süreçle ilgili vatandaşlar endişelerini mahkeme başkanı ve yetkililere aktardı.
Bu mermer ocaklarını açmak isteyenler tarım arazilerinin, doğasının nefes almasını sağlayan bereketli topraklarımızdan uzak dursunlar, yerleşim alanları ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu yerlerde mermer ocakları için ruhsat verilmemelidir diye tepkilerini dile getiren köylüler, Çimen mahallesinde yapılması planlanan mermer ocağının tarım arazilerine zarar vereceğinin altını çizerek, açtıkları pankartlar ile mermer ocağı açılmasını protesto ettiler.
BAYRAM:”ÇEVRESEL BİR FELAKET”
Avgan’a giderek köylülere destek veren Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram:
"Karaman’ın ihtiyacı olan sebze ve yeşilliklerinin yetiştirildiği Avgan çimeninde açılmaya çalışılan Mermer Ocağı faaliyete geçerse; Tıpkı Karalgazi köyünde yaşanan çevresel felaketlerin aynısına maruz kalacaktır.
Karamanımızın tarım arazilerini, doğasını ve nefes almasını sağlayan bereketli tarım yapılan topraklarımızdan mermerciler uzak dursunlar.
Marjinal tarım arazisi vasfında ve o kadar çok dağlık mermer çıkarılacak yer olmasına rağmen özellikle son 2-3 yıldır Karaman ovasının gözde yerleri tarım arazilerimizin olduğu bölgelere ruhsat alarak çevre katliamı yapıyorlar…
Biz Mermer ocaklarının açılmasına karşı değiliz fakat mermer sektörü ülkemizin, büyük ihracat kaynaklarından biri olup sağladığı yüksek döviz getirisiyle ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.
Bizim talebimiz Marjinal tarım arazisi vasfında ve dağlık sayılan, mermer çıkarmaya müsait yerlerden çıkarsınlar Karaman’da tarım arazilerinin olduğu bölgelerden uzak dursunlar" dedi.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mithat Sakallı
  2 ay önce
  Kazımkarabekir ovasında halk bilinçli değildi başlarına ne geleceğini bilmiyordu ta ki ova nın üstünü toz bulutu gibi görünceye ,ürünlerindeki kalite ve rekoltenin düştüğünü görünceye kadar ama iş işten geçmiş olan olmuş engellenememişti .şimdi de şehrimizin 100/70 sebze meyve ihtiyacını karşılayan Avgan köyümüze aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar bütün Karaman insanlarımızı protesto etmeye bu işe karşı çıkmaya çağırıyorum yazıktır günahtır insanlarımızın ekmeğiyle çocuklarımızın geleceğiyle oynamayın vebali ağır olur!
 • Hakkı Eraslan
  2 ay önce
  Değerli istatisçikci bilim adamı Mithat Bey'e katılıyorum. Kendisi uzun yıllardır istatistikçilik kariyeriyle önce tekstilde sonra belediyede şimidi de Karaman FK'da istatikçi bilgileriyle uzun yıllar hizmet edeceğe benziyor.