KTSO’DA FİNİŞ GÜNLERİ !
Hüseyin Oğuz

KTSO’DA FİNİŞ GÜNLERİ !

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri için geri sayım sürüyor.

Bu içerik 911 kez okundu.

 

Önce adaylığı düşünmeyen ancak kendi söylemiyle “Rıfat Başkanın” arzusu ile yeniden aday olan Mustafa Toktay, OSB başkan vekili olan ve seçim sürecine girilirken iktidarın adayı olarak lanse  edilmesine rağmen daha sonra flu bir süreç içerisinde olan Süreyya Peker  ile Demosan Otel yönetim kurulu başkanı Kadir Demirel sahnede. 4.ncü adayın ismi var, kendisi yok.

Seçim adayların aklını başına getiriyor, yapmadıklarını düşünmeye zorluyor. Kadir Demirel Karaman adına bir fuarın gerekliliğinin altını kalın çizgilerle çizerken, seçilmeleri halinde KTSO binasının yanındaki KTSO’ya ait araziye fuar alanı yapacaklarını deklare etti.Fuar konusu Karaman için elzem, ama orası ama başka yer mutlaka kazandırılması gerekiyor.Boş duran arazi kıymete bindi ve bu defa KTSO başkanı ve başkan adayı Mustafa Tokta, o araziye Proje merkezi kurulacağını açıklaması ile dikkatleri üzerinde topladı. Toktay’ın düşünceside gayet olumlu. Karaman olarak projelerde hayal kırıklığı yaşıyoruz. Konya-Karaman için kurulan kalkınma ajansı MEVKA’da tam bir hayal kırıklığı yaşayan bir Karaman var. Veriler yalan söylemez, Mevka istatistiklerine göre, Konya yüzde 91, Karaman yüzde 9 yararlanıyor.Mevka’nın kuruluş amacından birisi her alanda geri kalan illeri, daha yukarıya taşımak adına destek olunması.Konya bizden daha geri değil ki, yüzde yatırımların yüzde 91’ini alsın,ama yüzde 91 gerçeğini Konya alıyor. Yani Mevka ,Konya-Karaman kıyaslamasında, kuruluş amacından uzaklaşmış görünüyor. Aslında yüzde 91’in Karaman olması gerikiyor, haydi bundan da vazgeçtik, yüzde 60’a yüzde 40 olalım. Başkan Toktay bu konuda Karaman olarak hatalı olduklarını kabul ediyor, ilave ediyor:Karaman’dan proje çıkmıyor, hazırlanmıyor.Biz daha çok proje hazırlamalıyız diyor ve bunun içinde KTSO olarak proje merkezi oluşturarak, önümüzdeki dönemde çok daha fazla proje ortaya koyup, daha fazla oranda pay almamız gerekiyor diyor. Aslında yapılan eksikliği bizi yönetenlerde biliyor ama , nedense bunu gerçekleştirmiyor. İyi ki seçim geldi de, secim vaatleri akıllara düştü ve proje merkezi ortaya çıktı. Toktay başkan, KTSO’nun mali disiplininden bahsediyor , tamam kabul ama “Kaz gelecek yerden, herhalde tavuk esirgenmez”

Süreyya Peker, üstüne basa, basa söylüyor.4 yıldır yani Toktay’ın başkanlığı sürecinde ödül töreninin yapılmadığını ancak seçimlere günler kala, apar-topar törenin  neden yapıldığını soruyor ?Toktay ise, sadece son 4 yılda değil 2007 yılından beri törenin yapılmadığını, kendilerinin ise  , bir törenin maliyetinin 40-50 bin lira civarında olduğu için, mali disiplin nedeniyle bunu yapmadıklarını, bu yıl  seçimle ilgisi olmadan, töreni yaptıkları cevabını veriyordu.Ödül törenleri ile ilgili olarak ise ortada kalan bazı iddialar var ki, kafaları karıştırıyor.

KTSO seçimlerine yaklaşık bir hafta gibi bir süreç kaldı.Ortaya atılan iddialar, vaatler, yapılanlar-yapılamayanları yakınen takip ediyoruz ve havalarla birlikte KTSO seçimlerinde de ortalık ısınmaya başladı. Hepsini noktasına, virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşacağız. Çünkü;Karaman’ın en büyük sivil toplum kuruluşu KTSO’nun  önemini biliyoruz.İpek yolu canlandırılarak turizm patlamasını kim yapacak,varlığından bir haber olduğumuz, tüm ülkelerin katıldığı, Türkiye’den Karaman haricindeki tüm illerin yanı sıra ilçelerin bile kendisini tanıttığı, turizm pastasının paylaşıldığı  Uluslar arası Berlin Fuarında artık Karaman’ın yer alacağı konusunda kimlerin büyük projeler hazırlayıp, hizmet seferberliği başlatacağını  adaylara sorup, Karaman adına sizlere sunacağız. Sular ısınıyor, seçimde ise son tura giriliyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”