Advert
Advert
KARNE ÖĞRENCİLERİN DEĞİL ANNE BABALARINDIR!
Ali KONUKSEVEN

KARNE ÖĞRENCİLERİN DEĞİL ANNE BABALARINDIR!

Değerli okurlarım yarıyıl tatiline iki hafta kaldı, çocukları karne telaşı sardı. Bazı öğrenciler için karne dönemi sevinç ve gurur kaynağı olurken bazı öğrenciler içinde üzüntü verici olabilmektedir.

Bu içerik 687 kez okundu.

 

Bu konuyla ilgili bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karne anne babalara verilmektedir

KARNE aslında sadece çocuklarımızın derslerdeki performansı ve sınav notlarına yansıyan başarı düzeyinin ölçüldüğü bir sonuç belgesi değil aynı zamanda anne babaların çocuklarına, okul başarısına olan ilgi ve alakasını da ölçen bir belgedir.  O yüzden karne aslında sadece çocuğumuza değil bize de verilmektedir.

Karnede alınan sonuçlar sürpriz olmamalıdır

KARNEDE alınan sonuçlar sürpriz olarak değerlendirilmemeli çocuğumuzun başarısı ile ilgili takip, sadece karneyle değil, çok öncesinden başlamalı.  Başarı sonuç odaklı değil,  süreç odaklı değerlendirilmelidir.

Çocuğunuzu iyi tanıyın
ANNE-babaların çocuklarını iyi tanıması, ilgi ve yönelimlerini, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmaları gerekiyor. Buna bağlı olarak, çocuktan gerçekçi beklentiler içinde olunmalı. Anne ve babalar bu çerçevede kendi beklentilerini mutlaka gözden geçirmeli.

Asla etiketlemeyin
ÇOCUKLARIN karnedeki başarısızlık durumlarında, 'ilgisiz, tembel, başarısız, beceriksiz, vurdumduymaz' gibi etiketlemeler çok yanlış. Çocuklar arkadaşlarıyla kıyaslanmamalı, eleştirilip aşağılanmamalı.  Karne alındığında, karne üzerinde konuşulmalı, kendi değerlendirmesini yapma ve çözüm düşünmesine fırsat verilmeli.

Ödül vermeyin
KARNEDEKİ notlar ne olursa olsun, maddi ödüller vermek yerine, tatilde çocuğunuzla birlikte ortak faaliyetler planlayın.  Ayrıca, çocuğun genel bir başarısızlığı varsa olumsuz tutum ve yaklaşımlar sergilemek yerine, rehber öğretmeninden destek almayı düşünün.

Herkes ayrı öğrenir
HER çocuğun kendine özgü bir öğrenme stili vardır.  Karnedeki notlar genel olarak düşükse. Sorunun kaynağı ve gerçek ihtiyacın ne olduğu saptanmaya çalışılmalı. Bu konuda uzmanlardan yardım alınmalıdır.

İlgi ve yönelimlerine dikkat edin

Unutulmamalı ki, dönemsel başarılar değil, devamlılığı olan başarılar kişileri hedefe götürebilir. Karnede, bazı ders notları yüksek iken bazıları düşük ise çocuğun ilgi ve yönelimlerine dikkat edilmelidir. 

Sonuç olarak, başarı ya da başarısızlık hayatın içindeki doğal sonuçlardır. Bize düşen, başarıları olgunlukla karşılarken, başarısızlıklarla mücadele etme gücünü kazanmaktır. Anne-babalara düşen, her zaman destekleyici olmalarıdır. Karneleri 'her şeyin bittiği yer' olarak değil, çocuğun performansıyla ilgili ipuçları veren belgeler olarak değerlendirin. Buradan hareketle, çocuğun eksikleri ve ihtiyaçlarının saptanması, bir sonraki dönemde buna uygun destekleyici çalışmalar yapın. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF