Advert
Advert
ÜNİVERSİTEMİZ ve REKTÖRÜMÜZ!
Ali KONUKSEVEN

ÜNİVERSİTEMİZ ve REKTÖRÜMÜZ!

Sevgili okurlarım 33 yıldır eğitimin içindeyim, gerek öğretmen olarak gerek yönetici olarak bu süreçte beni mutlu eden birçok güzel şeye tanık oldum, ama şöyle bir sıralamaya koysam herhalde beni en çok mutlu eden şey yetiştirmiş olduğum öğrencilerimin başarıları olmuştur.

Bu içerik 855 kez okundu.

 

Bilindiği gibi 24 Kasım öğretmenler gününde tüm eğitim camiası olarak öğretmenler günümüzü kutladık. Birçok öğrencim, günümü kutlamak için ziyaretime geldi. Onlardan biri de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü, Prof. Dr. Sabri Gökmen’di. Geçmişten, öğrencilik yıllarından ve bugüne kadarki birçok konuda sohbet etme şansımız oldu ve tabiî ki üniversitemizin başarıları ve yapılanlarla ilgili uzun uzun sohbet ettik.

Üniversitemize ilk olarak 2008 yılında rektör olarak atanmıştı kendisi o gün bir fakülte olarak devraldığı üniversitemizi, bugün çağın gereklerine uygun ve çevremizin ihtiyaçlarını karşılayan 5 fakülte, 2 enstitü, 2 yüksek okul ve 5 meslek yüksek okulundan oluşan bir bilim,  kültür ve cazibe merkezi haline getirmiştir.

2008 yılında 5 bin 600 olan öğrenci sayımız bu gün yaklaşık %55 artarak 8 bin 846 öğrenciye çıkmıştır. Bu artış üniversitemizin her geçen gün tercih edilirliğinin arttığını göstermektedir. Ayrıca açılan yeni fakülte ve bölümlerimizde verilen kaliteli eğitimle üniversitemiz, kapasiteli olan Karamanlı öğrencilerimiz için de tercih sebebi haline gelmiştir.

2008 yılında 1 olan profesör sayımız bugün 10 olmuş bunun yanında birçok doçent, yardımcı doçent, öğretim görevlisi üniversitemize kazandırılmıştır. Yenilikçi, üreten, akademisyen sayısındaki artış üniversitemizin uluslararası yayın yapma oranlarını da artırmış 2010 yılına göre bu yıl uluslararası makale sayımız 21’ den 60’ a yükselerek 3 kat artmıştır.

Yapılan bu çalışmalar ve üniversitemizin her geçen gün üzerine koyarak ilerlemesi TÜBİTAK kasım ayı bülteninde de yer bulmuş ve üniversitemiz, Türkiye’nin en girişimci 50 üniversitesi arasında yer almıştır.

TÜBİTAK’ın öncülüğünde hazırlanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” raporunu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün basın toplantısı yaparak açıklamıştır. Türkiye’nin en girişimci 50 üniversitesi listesine 50’nin altında öğretim üyesi olan üniversiteler dâhil edilmemiştir. Bu nedenle çalışma Türkiye’deki 168 üniversiteden 126’sını kapsamaktadır. Üniversitemiz sıralamada Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi gibi köklü üniversiteleri geride bırakarak 43. sırada yer almıştır.

Değerli okurlarım yazımın başında da değindiğim gibi bir eğitimciyi, öğretmeni hayatta en mutlu edecek şeylerden biri yetiştirdiği öğrencilerinin başarılarıdır. Sevgili öğrencim Prof. Dr. Sabri Gökmen’i Karaman’a ve üniversitemize olan hizmetlerinden dolayı kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Sağlıcakla kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF