TURİZMDE NE OLACAK HALİMİZ ?
Hüseyin Oğuz

TURİZMDE NE OLACAK HALİMİZ ?

Karaman değişim içinde, değişime ayak uyduran Karaman'a büyük yarar sağlıyor.

Bu içerik 1062 kez okundu.

 

Başvekil Lütfi Elvan Karaman'ı sırtlamaya çalışıyor, büyük destek veriyor, ayakları yere basan her projenin arkasında.İki tane projemiz varg ündemde, Doğukışlada'ki Piri Reis ve Aktekke meydanı kentsel dönüşüm. Problem yok,herşey tıkır, tıkır yolunda, çünkü aklı başında bir takip var.

Turizm konusunda Karaman'a ayak uyduramayan bir anlayışımız artık ortaya çıktı. Yıllardır Karaman'ın turizmde istediği payı alamasının sebepleride artık net olarak kendisini göstermeye başladı. Hafta sonunda bir dostumun davetlisi olarak Nevşehir'e bir yolculuk yaptım. Beni Nevşehir, Ürgüp etkilemedi, oradaki turizm anlayışı etkiledi. Biz dört yıldızlı otelimiz  var artık diye böbürlenirken, ilçelerdeki 5 yıldızlı otelleri görünce, kendi kendimizi kandırdığımızı anladım.Ekim ayının ortasındayız ve her yer turist kaynıyor. Yer-Gök yabancı, yerli turist. Akşam asatlerinde bile o ilçe sokakları insan seli. Turlar otobüs dolusi insanları oraya taşıyor, Ürgüp'de,Göreme'de trafik kilitleniyor. Tarihi mekanlar, görülmeye değer. Ama karnıma bir ağrı saplandı, karnım ağrıdı. Nevşehir ile Karaman'ı orada kıyasladık, oradaki dostlarda bana hak verdi.b Orada peri bacaları var, turistler akın-akın. Döndük Karaman'a ; Karamanoğlu Mehmet Bey var,. Türkçe fermanı ile, Yunus Emre var, Mevlana var, 1001 kilise var,.Taşkele var, Ermenek var.Üst, üste koyduğumumuz anda, Beş  tane Nevşehir edecek çok ciddi, turistlerin buraya gelmesini zorlayacak etken çıyıor ortaya, ama çıkmayan bizim buradaki anlayışımız olsa gerek.

Akşam otellerin restaruntlarında yer yok, otellerin doluluk oranı yüzde yüz. Akşam yemeğinde kaldığımız oteldein yaklaşık 500kişilik restaurantında yer bulmak mümkün değil, herkes sırada. Otelin genel müdürü ile sohbetimizde ise, turizmi Nevşehir'de 12 aya yaydıklarını ve geçen yıl katıldıkları Berlin turizm fuarından çok yararlandıklarını belirtirken, Nevşehir'den oluşturulan bir heyet geçtiğimiz aylarda Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu'da Nevşehir'ie , Ürgüp'ü, Göreme'yi tanıtmışlar ve bayramdan itibaren Nevşehir'in  Japon turistlerin akınına uğrayacağını seylerken mutluluğu gözlerinden okunuyor. Bu kadar turiste rağmen sıkıntılılar, çünkü turisti 2 günden fazla Nevşehir'de konaklatamadıklarını ve bunun arayışı içinde olduklarını söylüyorlar. Nevşehir'e gelen turistlerin kalma oranları 1.8 güne tekabül ediyormuş. Onlar rahatsız ama manzarayı görünce, o şehrin, ilçelerinin nasıl hareketli olduğuna şahit oldum, bunun adresi turizm ve turistler.

Kağıt üzerinde Karaman olarak çok fazlamız var, bizdeki zihniyet nedeniyle bir şey yapmadığımız ortaya çıkıyor. Bu şehre sahip çıkması gerekenler, bu şehrin turizme kazandırılması için üzerlmerine vazife olanlar herkesle birlikte seyrediyor Karaman'ı gözleri kapalı, hem de uzaktan.Organizasyon turlarını davet edip, bir toplantı yapacaktık, ama onu bile beceremedik. O veya bu sebepden ileri bir tarihe ertelendi, hava muhalefetinden olmadığı gerçeği var ortada. Herkes bir tarafa asılır, herkes ben daha çok nasiplenirimin hesabanı dalarsa ve bu şehir için ben bir şey vermeyim, hep alayım derse, biz bırakın turizmde  bir yere gelmeyi, bir adım daha ilerleyemeyiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”