STK SEÇİMLERİ VE ETKİLERİ
Hüseyin Oğuz

STK SEÇİMLERİ VE ETKİLERİ

Çok sıcak havalardan,sonbaharı doğru adım attık, hüzün mevsimini yaşayacağız. Havalar serinliyor, buna karşı siyasetde ise tam tersi günler bizi bekliyor, yani siyaset ısınmaya başlıyor.

Bu içerik 916 kez okundu.

 

Her ne kadar genel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi  yakın geleceğin gündeminde olsa da  ,  Karaman  siyasetini asıl ısıtacak süreç, “yerel seçimler” olacaktır.

AK Parti, yeniden Belediye başkanlığını kazanmaktan başka bir alternatif düşünmüyor, tablo da onu gösteriyor.Ak parti yinede işini sağlama almak adına, girmediği mahalle, gitmediği köy bırakmadı Ramazan ayı içerisinde. Ak Parti Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan'ın o imrenilecek performansı. sabah 08.30'da başlayıp, sahurda biten mesaisi.Mevlüt Akgün'ün ise herzamanki gibi bitip,tükenmeye enerjisi ile halkın olduğu heryerde görmek mümkün oldu. Teşkilatlar, gecesini-gündüzüne katmış, başlattıkları "yeni üye"de Türkiye birinciliğini kimseye bırakmama niyetleri ile, binlerce yeni ismi partiye kazandırma çabaları. Yani Karaman kazan, Ak parti kepçe.Bunları görünce bir gerçek ortaya çıkıyor ki, o da Ak Partinin "bir adım değil, fersah,fersah önde olduğu".

Ak Partideki müthiş atak ve performans, sanki iktidar değilde , iktidar olmak isteyen muhalefet partisi çalışması var. Normalde iktidar partisi yatar, muhalefet çalışırdı, ama Ak Parti ile Türkiye'de çok şey değişti, partilerin çalışma sistemininide değiştiğine tanık oluyoruz.

Ancak unutulmamali ki,. yerel seçimleri asıl etkileyecek ve dengelerin neler olacağına karar verecek olan  gelişmelerden birisi de , “başta KTSO olmak üzere diğer meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve işadamı kuruluşlarının yerel seçim öncesindeki kongreleri” olacaktır.

Özellikle 2013 Mart ayında yapılacak olan “KTSO seçimleri, yerel seçimler üzerinde önemli bir etken olacak, burada oluşan dengeler ve bu dengelerin yaratacağı sinerji bire bir yerel seçim sonuçlarına yansıyacaktır.”

 Karaman'da Sivil Toplum örgütlerinin sessizliği kimseyi yanıltmasın, çünkü Mart ayında yapılacak başta Karaman Sanayi ve Ticaret Odası seçimleri başta olmak üzere, bu tür STK'lar , yerel seçimleri mutlaka etkileyecektir.Burada birden çok dengelerin gözetilmesi kaçınılmaz olacaktır. Ak Parti Sivil Toplum kuruluşlarında Karaman'da şimdiye kadar çok fazlaca yok, sadece Ziraat Odasını kazandılar, belkide şimdiye kadar pek müdahil olma gereğini hissetmediler.Ancak, bazı odaların başında oturan zihniyet , aleni yerlerde iktidar partisine övgüler yağdırsada, köşeyi dönüp, kapalı kapılar ardına geçtiği andan, Ak Partiye nasıl belden aşağı vururumun düşüncesinden kendisini kurtaramıyor. Milletvekilleri geldiği zaman onlara şaşalı karşılamalar,plaket vermeler, basının önünde övgü dolu sözler. Kapıdan yolcu eder etmez, üyeleri ile baş, başa kaldığı anda ise ağza alınmayacak hakeretler.Bunu kimse inkar etmesin !Biz bunu Karaman'da yaşadık, yaşayanların sayısıda az değil.Bu şartlar altında çok farklı dengelerin , başta KTSO olmak üzere STK'lara nasıl yansıyacağı önemli, önemli olduğu kadar bu sonuçlardan ortaya çıkacak sonuçlar, yerel seçimler başta  olmak üzere , bizi bekleyen sandıklarda çok ciddi etken olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”