Advert
Advert
ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN!
Ali KONUKSEVEN

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN!

Değerli okurlarım bir eğitimci olarak zaman zaman düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu içerik 790 kez okundu.

 

Daha önce “2013 YGS/LYS Treni Kalkıyor!” başlıklı yazımda öğrencilerimizin üniversite sınavlarında nasıl daha başarılı olabileceklerini yazmıştım. Bu yazımda da SBS de başarılı olmak için neler yapmamız gerektiğini yazacakken SBS ve üniversite başarısının bir birinden pekte ayrılmadığını temel unsurların aynı olduğunu gördüm. O yüzden burada tek tek şunlar yapılırsa başarı artar diye yazmayacağım. Merak edenlerden ilgili yazımı okumalarını istiyorum.

 

Amacımız ilimizin eğitim seviyesini ve başarısını artırmak. Bu sene 8.sınıf olan öğrencilerimiz haziran ayında SBS ye girecekler 4 yıl sonrada aynı öğrencilerimiz üniversite sınavına girecekler yani bunu SBS- ÖSYS olarak ayırmamak bir bütün olarak ele almak gerekiyor.

 

İlimizin ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın başarısını artırmak için öncelikle ilköğretimdeki öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve SBS ye hazırlıkta motivasyonlarını artırmak gerekiyor. Aşağıda 2012 SBS sonuçlarıyla ilgili bir istatistiği sizlerle paylaşmak istiyorum. İlimize yakın olan birkaç ilin toplam Anadolu Lisesi sayılarını ve bu okullara yerleşen öğrencilerin taban puan ortalamalarını sıralı olarak veriyorum.

 

 

İL

TOPLAM ANADOLU LİSESİ SAYISI

ORTALAMA ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI

KONYA

19 OKUL

431 PUAN

MERSİN

16 OKUL

418 PUAN

ISPARTA

7 OKUL

403 PUAN

KIRŞEHİR

5 OKUL

399 PUAN

AFYON

8 OKUL

390 PUAN

NİĞDE

6 OKUL

387 PUAN

AKSARAY

7 OKUL

382 PUAN

KARAMAN

7 OKUL

371 PUAN

 

 

 

Tabloyu incelediği zaman en düşük puan ortalamasıyla Anadolu liselerine öğrenci yerleştiren il olduğumuzu görüyoruz. Objektif olarak değerlendirirsek öğrencilerimizin SBS ye yeterince iyi hazırlanmadıklarını, eksik olarak liseye gittikleri içinde başarılı olamadıklarını anlayabiliriz. Bunun sebebi olarakta bugün bile halen bazı öğrenci ve velilerin sınavların kalktığını ve liselere sınavsız girileceğini sanmaları ve öğrencilerin düşük motivasyonla sınavlara hazırlanmalarını verebiliriz.

 

Yine bu iller arasında 319 puanla öğrenci alan Anadolu Lisesi sadece Karaman’da var. 319 puanla Anadolu lisesine yerleşen bir öğrencinin üniversite sınavında üst düzey bir başarı yakalaması çok zor. Tabiî ki içinde başarılı öğrencilerde çıkacaktır ama tablonun bütünü ele alındığı zaman kimse memnun olmayacaktır elde edilen başarıdan.

 

SBS veya YGS/LYS lerde başarılı olmuş öğrencilerle yapılan röportajlarda başarılarının temelinde yazın yaptıkları çalışmaların çok etkili olduğundan bahsetmektedirler. Şu anda eğitimin tamamlayıcı unsuru olan dershanelerde eğitim devam etmektedir. Bilinçli öğrenciler bu imkânı çok iyi değerlendirmekte ve hazırlığını yapmaktadır. 8. sınıf bir öğrenci SBS ye ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN hazırlanacak. Başvuru tarihi gelip sınav olduğunu anladığı zamanmı?

 

Eğer öğrencilerimizi bilinçlendirip içlerindeki enerjiyi çalışmaya okumaya yöneltebilirsek o zaman SBS olmuş YGS olmuş fark etmez ismi ne olursa olsun adımız son 10 il arasında değilde ilk 10 il arasında olur.

 

Sağlıcakla kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF