BİR YILDIZ KAYDI
Hüseyin Oğuz

BİR YILDIZ KAYDI

Gökyüzünde binlerce yıldız arasında , birisi kayar ve o kayan yıldız, o binlercesinden farklıdır. Onu farklı kılan, güzelliği, parlaklığı ve hepsinin içerisinde farklı oluşu, fark edilişidir.

Bu içerik 906 kez okundu.

 

Karaman'dan bir yıldız kaydı, hem de çok farklı bir yıldız. O yıldızın ismi Süleyman Kahraman. Mütevaziliği, insanlığı, kişiliği, karıncayı incetmeyen yapısı ile , çok farklı bir insandı Süleyman Kahraman. Karaman'da tanıdım, tanımaktanda çok mutlu olduğum bir kişi olarak kalacak ve benim disketde unutulmayanlar arasında yerleşti bile. İnsan olarak baktığımız zaman, elbet te kusbursuz insan yoktur  ama Kahraman Vali, kusursuza en yakın bir görüntü çizdi hep. Kimsesizlerin kimsesi , garip-gurabın Devlet Babası, haksızlığın uğrayanın adaleti , çaresizin umudu oldu Süleyman Kahraman. Kendi deyimiyle, kurtların-kuşların, dağların-taşları valisi olmak için gayret gösterdi görev sürecinde. Hataları varmıydı , elbette vardır, ama hata kavramıda insanlara göre değişiyor. Bu değerlendirme arz-talep, yerine getirilip-getirilmediği ile ilgili orantılı olarak ortaya çıkıyor. 35 yıllık meslek hayatımda çok sayıda Vali tanıdım, çok vali ile çalıştım. Birçoğu hala benim kadim dostlarım arasında, hala görüşürüz, hala kandillerde, bayramlarda , özel günlerde birbirimizi göremesekde, en azından seslerimizi duyururuz birbirimize. Bunlar arasında hakkın rahmetine kavuşanlar var ki, onları bir kez daha buradan yad ile anıyorum, mekanları cennet olsun. Bunların başında İmparator lakaplı Kemal Katıtaş Vali'm. Emniyet kökenli Hamza Esin . Ve  İhsan Dede, A.Rıza Aydos,İhsan Tekin, Hazım Oktay Başer,Ömer Haliloğlu, Lütfi Tuncel, Utku Acun,Atilla Vural, Ziyaeddin Akbulut,Namık Günel,Ahmet Kayhan, Hakkı Teke ve Ali Akan bunlardan bazıları.

İz bırakanlar vardı, o iz bırakanların içind e şimdi bir yıldız daha  var artık.Valilerin birçoğunu tanıyorum, görevden alınması gereken o kadar Vali var iken, Süleyman Kahraman alınıyor, bana göre Kahraman vali haketmedi bunu, ama siyasilerimiz ne düşündü bilemiyorum ama ben ısrarla haketmediği yönündeki görüşüm değişmez.Elbet de Kahraman Vali Karaman'da sürekli kalacak hali yoktu, bir gün gidecekti ama böyle olmamalıydı, biraz zamansız birazda haksızlık kokusu geliyor burnuma. Ama Devlet'de sürekliliğin esas olduğunu ve takdirin ise siyasilerimizde olduğunu iyi bilenlerdenim.

Kararname çıktıktan 24 saat bile geçmeden Vali Süleyman Kahraman ile Ayrancı'daki iftarda beraberdik. İftar, adeta "veda yemeğine" dönüştü. Herkes hüzünlüydü, gözler buğulu, vatandaşın üzüntüsü dışa vurdu Ayrancı'da.Vali Kahraman'a hizmetlerinden dolayı Ayrancı Kaymakamı Erkan İsa Erat ve Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı tarafından , plaket verildi, çeşitli hediyeler sunuldu. Vali Kahraman:"Yaradanımız  böyle istedi,bizim Karaman'da yiyeceğimiz ekmek, içeceğimiz su bu kadarmış. Kimseye kırgın değilim.Önemli olan arkada "hoş bir sada bırakmakmış", onun çaba gösterdik, hakkınızı helal edin, Allah'a emanet olun, Allah yar ve yardımcınız olsun" olarak kısa bir konuşma yaptı. Belli etmemeye çalıştı ama öyle anlar geldi ki, kelimeler boğazında düğümlendi, tıpkı benim Vali'mle konuşurken olduğu gibi.

Uğraştılar, her fırsatta gitmesi için hamleler yaptılar, sayıları azınlıkta olanlar. Vali Kahraman, tribüne oynayıp, herkesin gönlünü hoş tutabilirdi, geriye hiç hizmet bırakmadan, ama "Adam gibi Adam" Süleyman Kahramanh, Adam gibi Valilik, adam gibi hizmet etmeye çalıştı.Ama gözden bir şeyi kaçırdı ki, o da benim memleketim bunlara pek alışık değil, biz gününü gün eden, !"şov" meraklılarına daha çok itibar gösteriyoruz.Ama gitmesi için hamle yapanlar ne kendilerini , nede başkalarını kandırsınlar şimdiye kadar olduğu gibi, çünkü bu atama kimsenin uhdesinde olmayan; kimsenin etkisinin olmadığı ve siyasi bir tercih. Hac mevsimi yaklaştı, nasıl olsa  hakiki İran kınası getireceklerdir dostlar !

Vali'm Karaman adına yaptıklarını yakınen biliyorum. Bir Ayrancı'da 1 milyar Eroluk yatırımda ıslak imzan hala duruyor,bilmeyenlere inat senin ne kadar Karaman Sevdalısı olduğunu en iyi bilenlerdenim. Sende bu yürek, sende bu insanlık olduktan sonra, ülkenin hizmet anlamında yolu kısa sürede çok farklı bir yerlerde yine kesisecektir.Gitti diye bayram edenlere inat, Karaman halkının gönlünde sen oldun, orada hep kalacaksın.İnsana huzur veren, o hep gülümseyen yüzünü hiç ama hiç unutmayacağım. Hizmetlerinden dolayı teşekkürler Sayın Vali Süleyman Kahraman.İnanıyorum ki çok hızlı geçen zaman kısa sürede Süleyman Kahraman'ı bize çok farklı yerlerde gösterecektir. Karaman seni unutmayacak, Kahraman ailesi olarak da sizde Karaman'ı unutmayın...Kararnameden sonra ise “gemiye bakıyorum, terk eden fareler gözümden kaçmıyor.Fareli köyün kavalcısını hatırlardım bir an.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”