Advert

VALİYE KAFAYI TAKANLAR
Hüseyin Oğuz

VALİYE KAFAYI TAKANLAR

Önce şunu belirteyim, Vali Süleyman Kahraman daha buralı.Sayıları, bir elin parmaklarını geçmeyen, içten pazarlıklı, usulsüzlükle yaşamlarını sürdürmeyi alışkanlık haline getirenlerin işine gelmiyor Vali Kahraman.

Bu içerik 932 kez okundu.

 

Onlar ki; hizmet önemli değil, yapılanlar önemli değil,yeter ki onlardan olsun, onların her isteklerine, taleplerine cevap bulsunlar, yeter. Karaman'ı, hizmeti düşünen kim.Karneye baktığın zaman ise önce iyi olan Valiler, arzular, yasa dışı istekler yerine gelmeyince hepsi kötü.Şimdi son zamanlarda dedikodu çarkı işlemeye başladı.Vali Gidiyor ! Vali'yi alıyorlar!Kararnamede Vali Süleyman Kahraman'ında ismi var...

Süleyman Kahraman öncelikle makamın hakkını veriyor. Ciddi, yanlış işlere devleti alet etmiyor,bunlara müsade etmiyor. Onla-bunla, hesapı-kitabı olanlarla muhatap olmuyor. Sapla-samanı ayırmasını biliyor. Ondan sonrada , yüreksiz kişiler, saman altında su yürüterek, Vali'nin aleyhine uğraşıyor, alınması için güya kendilerinde gördükleri gücü kullanmaya çalışıyor.Aslında çok iyi biliyorlar ki, güç diye bir şey yok ortada.Sonra kahve ağzı ile, iftira, dedikodu üretiyorlar. Vali Süleyman Kahraman elbette gidecek, burada sürekli kalacak hali yok ya .Ama bu acele neden, bunu anlamamak için ise insanın aptal olması gerekir.Halkın gönlünde taht kurmuş bir Süleyman Kahraman var. Vatandaşla bütünleşen, fakir-fukarının, garip-gurabanın Valisi. Kendi deyimiyle  "dağların,taşların, kuşların Valisi O "

Devlete biraz saygı olmalı kişilerde.. Bir dernek başkanı Vali Süleyman Kahraman'ı eleştiriyor. Neymiş efendim, ödül töreni düzenlemiş, Vali törene katılmamış ve bunu bir kat daha ileriye götürerek, sanki suçmuş gibi Vali'yi milletvekiline şikayet ediyor. Ödül töreninde gazete olarak bizde ödül aldık ama, öyle bir tören ki, herşey ayaklar altında.Ben diyeyim 80, siz  deyin 100 kişiye ödül. Nerdeyse sokaktan geçen herkese ödül. Vali mecbur ya, bu rezalete şahit olmaya.Vali devlettir, devlet kimseye alet olmaz, hem de böyle hesaplı-kitaplı yapılan, herkese mavi boncuğun dağıtılarak, hesap içerisinde olan bir törene..Bu zihniyetin amacı, Vali alalede törene gelecek, onlar boy gösterecek, Vali’nin işi mi var , Vali vatandaşların sorununu

mu çözüyor, ihtiyaç sahiplerine  destek mi oluyor, Karaman’ın çehresine değiştirecek yatırımların peşinde mi, onların umurunda değil, yeter ki Vali ödül törenine gelsin, o zaman Vali iyi Vali,görevini yapmasa da olur..

Bu şehir alışkanlık yapmış, üzerine vazife olmayanlar boylarından büyük işlere kalkışıyorlar.Yok, efendim Genel sekreter gitsin, neden iyi işler yaptığı için mi ?Vali gitsin.Herkes gönlüne göre Vali, gönlüne göre müdür arıyor. Devletin bir işleyişi vardır.Önce buradaki iktidar partisi teşkilatlarına, sonra başvekil Lütfi Elvan ile Mevlüt Akgün'e bu düşünceler saygısızlıktır. Sonra İçişleri Bakanına, sonra Başbakana. Bakıyorum sanki sayıları 5-10'nu geçmeyen bu kişiler, iktidar partisinin genel başkanı veya İçişleri Bakanı veya başka bir bakan. Vali Süleyman Kahraman'da elbet vakti geldiği zaman gidecektir, ama sizin bayram yapmaya hazırlandığınız şu günleri biraz erteleyin beni dinlerseniz. Çünkü arefeyi görüp, bayramı göremeyeceksiniz.Vali gidecek hemde bir Büyükşehir'e gittiği zaman, başarısızlığından gitti mi yoksa biz mi gönderdik diyeceksiniz. O zaman bir süreç sonra bu defa geleni göndermek için yine aynı senaryolar mı sahneye konulacak.Tıpkı Hakkı Teke, Ali Akan'da olduğu gibi mi ! Kahraman Vali, kahramanca çalışıyor, Karaman'a nasıl fazla hizmet ederim, nasıl yatırımları taşırım diye.Bunları görmemek için , kör olmak gerekir.Ama şunu herkes çok iyi bilmeli ki, devlete kafa tutulmaz, devlete oyun hazırlanmaz.Bu tür senaryoların içine girenler, ödül törenine gelmedi diye Devleti şikayet edenler, önce aynaya bir bakmaları gerekiyor.Şurdan yola çıkmalılar ki;başvekil ile özel görüşme talebi karşısında aldığı cevap, belki de insanların aklını başına getirebilir.Birde tehlikeli bir oyun oynanıyor ki, insanlar kötü arzularına utanmadan milletvekillerini, hatta Bakan Dinçer’i alet etmeye çalışıyor ki, devekuşu oyununun modası geçti hatırlatalım.Artık kimin ne hesap içerisinde olduğu aşikar ve “Takke düştü, keller ortaya çıktı”Bu şehri ne bir oda, ne bir muabeyn ne de bilmem bir sendika yönetiyor.Seçimle iş başına  odalar ve sendikalar temsilcileri unutmasın ki, o oylar onların şahsi menfaatine dönüştürülmesi için kendilerine verilmedi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi