Advert

BAŞVEKİL ELVAN'IN CEZASI
Hüseyin Oğuz

BAŞVEKİL ELVAN'IN CEZASI

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden havalar, mübarek Ramazan ayında insanları bunaltıyor.Hepimiz, nerde bir nefes alacağımız serin bir yer bulursak, oraya koşuyoruz.

Bu içerik 902 kez okundu.

 

İyi ki Karaman'dayızda akşamları yaşadığımız o serinlik, bizi bir ertesi güne hazırlamaya yetiyor. Bu sıcaklarda Karaman'ın değil, bölgenin başvekili Lütfi Elvan yoğun geçen TBMM temposunun ardından ilimizde. Elvan, Karaman adına öyle güzel yatırımlardan,öyle güzel işlerden bahsediyor ki, inan bu güzellikler karşısında insanın rahatlaması, rahat bir nefes almaması mümkün değil.

Başvekilim Elvan dedim. Bunu ilk defa yıllar önce bizim Uğur Özteke , bir milletvekili için kullanmış , benim de hoşuma gitmişti.Benim kriterlerime göre, başvekilim diyeceğim bir milletvekili hiç olmamıştı bugüne kadar. Lütfi Elvan vekilimizi tanıyordum, hem de yeni değil bayağı eskilere dayanan bir tanıma bu. Ama burada daha yakın oldum, çalışmaların şahit oluyorum, takip ediyorum , bunları üst, üste koyunca artık benimde bir başvekilim var diyebiliyorum.Bir milletvekiline tesadüfen ülkenin kasası emanet edilmez, bir milletvekiline boşu,boşuna "başvekil" ünvanı verilmez.Elvan, bürokrasiden geldiği için öncelikle bürokrasiyi iyi tanıyor.Ben biliyorum ki, öyle anlar geliyorki, benim bürokratım, seçilmişleri bile yönetmeye çalışan bir ülkede yaşıyoruz. Sistemli çalışıyor, 2007 yılından itibaren kim , nereden, ne zaman, ne için, ne taleple aramış, talebinin akıbeti ne olmuş, hepsi yanından hiç ayırmadığı bilgisayarında mevcut. Yani vekil olduktan sonra, 6 yıllık kayıtlar mevcut. Elvan'ı arayan, ne için aradığını bile unutmuştur ama unutmaya biri var ki o da başvekil. Muhtarlarla biraraya gelri, yaklaşık üç saat beraberdik, Başvekil dinledi, sonra anlattı. En büyük projemiz diyor, Doğukışla vadisi projesine. 360 milyon liralık bir yatırım. En büyüğünden, küçüğüne geliyor, Aktekke kentsel dönüşüm projesi. Kimsenin hayalinden bile geçirmek için kendisini inandıramadığı bir yatırım daha. Gökdelenleri ile, müthiş bir değişim örneği. Devam ediyor,2008 yılında Karaman Belediyesinin bütçesinin 22 milyon olduğunu belitiyor ve ekliyor. Bu yıl asfalta harcanacak para 28 milyon.Yani 4 yıl önceki Belediye bütçesinin daha fazlası. 22 milyon belediye bütçesi ise 85 milyon,yani 4 yılda dörde katlayan bir bütçe. Elvan'ın saydıkları projelerin her biri, Karaman'a şimdiye kadar yapılanların fersah, fersah üzerinde.

Günu kurtarmak değil diye ısrarla altını çiziyor hizmetlerin. Yeni, yeni projelerden bahsediyor, hepsi de şimdiye kadar Karaman'ın en büyükleri.Orada bir muhtar kalkıyor, köyünün parke taşının yapılmadığını söyleyince,ben bile sinirleniyorum çünkü, bizi o sıcakta serinleten klima değil, yapılacak büyük çok büyük yatırımlar,güzellikler. Başvekil, köyler için parke taşı projesini kendisinin 2011 yılında hazırladığını , bugün yüzde 95'in üzerinde başarı sağlandığını belirtiyor, o proje ortaya atılmasa hangi köylünün aklında kilitli parke taşı !

Karaman'ın en ücra köşesinin köyündeki soruna bile vakıf bir başvekil. Leb demeden , leblebinin türlerini sıralıyor.Başka illerin yapamadıklarını yapıyoruz derken, Karaman'da yaşayan bizlerin şanslı olduğunu düşünüyorum o an. "Fazla para gönderdik" diye bizi cezalandırmayın isteğinde bulunuyor başvekil Elvan. Konya-Karaman sıcak asfaltındaki gecikmeye yanımızda müdahil oluyor ve hemen müsteşarı  arıyor ve gecikmenin ortadan kalkmasını sağlıyor. Daha neler, neler.Zamanı gelince hepsini paylaşağım elbette. Başvekil, kendisini milletvekili yapan insanları, yöreyi unutmuyor, nasıl daha iyisini yaparım çabasında. Kimsenin gönlü olsun diye, birilerine hoş görünmek gibi bir derdi yok. Karaman'ın önünü açmak, Karaman'ı zirvede iller arasına sokmak için çaba sarfediyor. Yalan ve iftiradan uzak durulmasını tavsiye ediyor, yalanın bir insana yakışmayacağının altını çiziyor ve sözün insanın onuru ,haysiyeti olduğunu vurguluyor.Ben başvekili tanıdıkça daha çok seviyorum ve "adam gibi adam" tabirinin, başvekilime çok yakıştığına inanıyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi