KAHVECİ-GAZOZCU-SİMİTÇİ
Hüseyin Oğuz

KAHVECİ-GAZOZCU-SİMİTÇİ

Bir ilin tanıtımında en etkili silah spor.

Bu içerik 986 kez okundu.

 

Spor artık Dünya'da bir sektör oldu. Sporun önemini bildiğimi zannediyorum ve bu konuda da Türkiye Spor Yazarları Derneği Karaman Şube temsilcisi olarak sorumluluklarım var. Bu doğrultudan hareketle, Spor İl Müdürlüğündeki bazı olumsuzlukları haber yaptık, ortaya atılan iddiaların cevaplandırılmasını talep ettik. Haketmeden, tepeden inme göreve gelen Spor Müdürü, Valilikten izin alarak, bizim gazetede çıkan haberlerle ilgili basın toplantısı yaptı. Toplantıyı duyduk, ama biz davet edilmedik. Davetsiz yere gidenlerden olamazdık tabi. Çağrılmadık, çünkü bizim orada soracağımız sorulara , cevap verecek makam yoktu. Veremezdi, o sorular cevapsız kalmak zorundaydı. Cevap verilse, zaten gerçekler gün yüzüne çıkacaktı.O zaman cevap, biz çağrılmamakta bulundu. Müdürün kendisine :"O toplantını muhatabı Gazete Anadolu. Neden çağırmadınız " diye sorduk. Aydoğdu yüzü kızarmadan cevapladı:"Biz listeyi Valilikten aldık, galiba sizin isminiz Valilikte  yok..!"Ben böyle bir yalan görmedim, gören varsa gelsin...Spor il müdürlüğü bize haber akışı sağlıyor maille. Demek ki mailimiz var, ama iş toplantıya gelince , mail yok, Gazete Valilikte görünmüyor, yani illegal yayın yapıyoruz.

Toplantıda anlatmış.Ses kayıtlarını dinledim, gerçekten komik. İddialar hep geçiştirilmiş, haberi yazan gazetede nasıl olsa çağrılmadı, oh ne rahat. Tek taraflı, sorusuz, sualsiz bir toplantı. Sonra basın mensuplarının alkışları içerisinde tamamlanan, herşeyin güllük-gülistanlık olduğu bir toplantı.Gazetede sorulan sorular hala cevapsız. Yine soralım :

1-Kemal Kaynaş stadyumu içerisine asılan  ve 4 ay süre ile kalan reklam tabelalarının sözleşmesi  var mı ?Yok mu ? Varsa alınan paralar nerede, yoksa neden sözleşme yapılmadan bunların stad içerisine asılmasına göz yumuldu.Burada görevi ihmal var mıdır ?

2-Kemal Kaynaş stadyumu içerisine bir etkinlik de neden kamyonların girmesine izin verildi .?Şimdiye kadar stad içerisine ağır tonajlı araçların girmesine izin verilmezken, siz neden verdiniz?Uzmanlık alanınıza göre cevapladığını sentetik atletizm pistinin ömrü size göre her ne kadar 6 yılda olsa, bunu nasıl tespit ettiniz.Kamyon çiğnediği anda zarar gören atletizm pisti zarar gördü mü , yoksa çiğnenince ömrü daha damı uzadı ..Bu soruların devamı var, birisine cevap alsak, arkası gelecek.Havuzdan tutunda, vekalet verilirken yapılan hatalara kadar. Yoksa bizi toplantıya gidilirken ,kaçırılan tren ilgilendirmiyor.Bizi Karaman'daki spor ilgilendiriyor, Karaman'a 7 aydır çakılmayan bir çivi ilgilendiriyor...

Konu Valilikte. Valilik haberleri muhatap almayın  demiş Kasım Aydoğdu'ya ama o zaman bizde , bizi muhatap alacak bir makam elbet buluruz. Bunun Spor Bakanlığı var, Spor Genel Müdürlüğü var, Cumhuriyet Savcılığı var, Özel yetkili mahkemeleri var.İl milletvekilleri var, her şeyden önemlisi burada bir siyasi irade var, yani Ak Parti il başkanlığı ve teşkilatları.

Hiçbirimiz şimdiye kadar kasaba traş olmadık, kasapta fön çektirmek için arayış içine girmedik. Ama, kasapta traş olmayı deneyenlerin ,ülke sporuna, Karaman'a verdikleri zarara dönüp bir bakmaları gerekmiyor mu ?"İşin ehline verilmesi gerekir.."Spor Müdürlüğü yerine, bir ilkokulda müdürlük  düşünebilinirdi ama !

İşin ehli deyince. Basın camiası sorunlarından bir taneside , başka işten geçimini sağlayıp, basının arasına sızanlar var. Kahvecisi, gazozcusu, simitçisi ,olmuş basın mensubu. Bunları hor gördüğümüz için değil de, sırtını devlete dayayacaksın, ay başı geldiğinde maaşını oradan alacaksın, sonra gizli,saklı kendini gizleyerek, takma isimlerle gazetecilik yapacaksın. Gazetecilik sorumluluk ister, gazeteci olmayandan ne sorumluluk beklersin. Birde bunların uzantıları. Sorumlu oldukları kurumlar ve amirleri neden bunlara göz yumuyor, onuda anlamak mümkün değil.Burada suç var, burada yalan var, burada herkesi kandırmak var. O zaman görevini bırakacaksın, gelip basın mesleğini yapacaksın, yani "çakma gazeteci" olmayacaksın. Denetimsizlik, bu tür rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor tabi. Yetkililer göreve....Kahveciler-Gazozcular-Simitçiler odaları;görevinizi yapın...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
GENEL BAŞKAN’DAN YAMAN’A PLAKET !
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”
KONUK: “HER TESİS, SAMİMİYETİMİZİN İSPATIDIR”