Advert
Advert
SBS ÖNCESİ VELİLERE ÖNERİLER!
Ali KONUKSEVEN

SBS ÖNCESİ VELİLERE ÖNERİLER!

Sevgili anne babalar; SBS’ ye hazırlık sürecinde her zaman çocuklarınızın yanında olmaya çalıştınız. Onlara destek oldunuz. Bazı zamanlar onlar adına heyecanlandınız, endişelendiniz.

Bu içerik 3621 kez okundu.

 

Şimdi belli amaçlarla çıkılan yolun sonuna yaklaştık. 9 Haziran Cumartesi günü öğlen saatlerinde tüm yorgunluklarınızı ve baskı altındaki duygularınızı geride bırakmış olacaksınız.

 

Bir milyondan fazla öğrencinin gireceği SBS öncesi öğrencilerimiz yeterince kaygılılar ve sınav öncesi son hazırlıklarını yapma ve sınava bütün konuları öğrenmiş olarak girme telaşı içerisindeler. Son iki hafta içerisinde yapılan doğru ve bilinçli çalışmalar öğrencilerin performansını ve sınav sonucunu  %30-40 oranında olumlu etkilemektedir.

 

Bu yüzden onlar kaygı düzeylerini artırmamak ve son iki haftalık belirleyici ve verimli çalışma dönemini en iyi şekilde değerlendirmek için herkesten önce siz anne babaların desteğine ve yönlendirmesine ihtiyaç duymaktalar.

 

Sınava hazırlıkta bugüne kadar yeterince konu çalışıldığı için bu dönemde konu tekrarı öğrencilere sıkıcı gelebilir. O yüzden bu son dönemin deneme sınavları çözülerek geçirilmesi daha faydalı olacak ve öğrencileri de rahatlatacaktır. Bu çalışma yöntemi, sonuçlar bakımından zaman zaman rahatsız edici de olabilir.

 

Sonuçlar değerlendirilirken sizin yapıcı ve olumlu ifadeler kurmanız ve onların cesaretlerini artırıcı şekilde davranmanız çok önem arz etmektedir.

 

“Ne biçim sonuç bu, bu kadar kötü yapılırmı?” “Ben zaten biliyorum. Bütün sene yattın……..” “Sınavda da böyle yap, bak ben sana göstereceğim gününü” türünden ifadeler belki size bir deşarj olma olanağı sağlar ancak çocuğunuzun kaygısını yükseltir. Bu gibi ifadeler yerine sınav sonucunda eksik olduğu konular tespit edilip pekiştirici çalışmalar yapması için öğrenciler yönlendirilmelidir.

 

Son hafta yapılacak sınavlarda sonuçlar ne olursa olsun çok daha olumlu bir yaklaşım sergilenmelidir.

 

Kaygı bulaşıcıdır. Çevremizle yaptığımız günlük sohbetlerimizdeki konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. “Şu sınav bir geçse ………, bunca emek boşa gitmese…………….” , “ geçen yıl sınavı kötü geçmişti bakalım bu yıl ne yapacak, zaten pek de umutlu değilim………” , “kötü sonuç alsın doğruca sanayiye” türünde cümleler kullanarak başkalarıyla yapacağınız konuşmaların onları olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.

 

Sınav akşamı ve sabahını ise günlük yaşantınızı değiştirmeden olabildiğince doğal ve “her zamanki gibi” geçirmeniz, sınavın sonucuyla ilgili yorumlar yapmamanız daha yararlı olacaktır.  Sizin doğallık ve rahatlığınız çocuklarınızı da etkileyecek ve rahatlamalarını sağlayacaktır. Sınav sabahı ve sınava girerken acıyan gözlerle ya da endişeli bakışlarla onlara olumsuz mesajlar vermemeye özen gösteriniz.

 

Yapmanız gereken;  çocuğunuza her zamanki sevginizi hissettirip sadece elinden geleni yapmasını ve ona güvendiğinizi söylemenizdir. Sınav sonrası çocuğunuza “Nasıl geçti? Sorular zor muydu? Boşun var mı?” gibi yıldırım sorularla karşılamanız doğru bir davranış değildir. Bunun yerine çocuğunuza sarılmanız kendisini güvende hissetmesini sağlar.

 

Sınav sonrası önce kendisini toplamasını bekleyin. Kendisini hazır hissettiğinde sınav esnasında yaşadıklarını büyük bir heyecanla anlatacaktır.

 

Sonuç ne olursa olsun hayatımızın en güzel varlıkları olan çocuklarımıza her zaman destek olmamız gerektiğini unutmayacağınızı biliyor, onların yaşamındaki dönemeçlerden sadece birini ilişkilerinizi güçlendirerek dönmenizi diliyorum.

 

Sağlıcakla kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF