Advert
Advert
LYS’DE İLK 10 İÇİN TÜM KARAMAN EL ELE!
Ali KONUKSEVEN

LYS’DE İLK 10 İÇİN TÜM KARAMAN EL ELE!

YGS sonuçları açıklandığında eğitimle ilgilenen herkesin merak ettiği konu, Karaman olarak Türkiye genelindeki sıralamamızdı. Basın açıklamasında ilk 10’da Karaman olup olmadığını pür dikkat takip ettik. Sonuç, geçmiş yıllardaki başarılarımızdan dolayı biz eğitimcileri çok memnun etmedi.

Bu içerik 721 kez okundu.

 

Şimdi LYS yaklaşırken önümüzde iki seçenek var: YGS de elde ettiğimiz sonuçla ilgili bahaneler üretebiliriz ya da LYS’ de hedefimizi ilk 10’a girmek olarak belirleyip neler yapmamız gerektiğini acil olarak belirleyip hemen hayata geçirebiliriz.

 

Bir eğitimci olarak ilimizin ve öğrencilerimizin LYS başarısını düşürecek iki önemli husus olduğunu düşünüyorum:

 

Birincisi, YGS’ de iyi bir puan alamayan ve aldığı puanının iyi bir bölüm için yeterli olmayacağını düşünerek çalışma motivasyonunu kaybeden öğrenciler.

 

Burada en önemli görev okul ve dershane rehber öğretmenlerine düşüyor. Önümüzde fark yaratacak çalışmaların yapılacağı 6-7 haftalık bir süreç var. Üniversiteye yerleşmede iki aşamalı bir ölçme değerlendirme yapılıyor; yani öğrencilerin almış oldukları YGS puanı şuanda çok da önemli değil. Çünkü öğrenciler LYS’ ye YGS’de aldıkları puanları değil, bölümlere göre netlerini taşıyorlar. İkili sınavın en büyük avantajı da burada ortaya çıkıyor.

 

YGS sonuçları toplam puanın % 28-32’sine karşılık geliyor. Öğrenciler bunu düşünürken LYS’ den alabilecekleri %65-70’ lik dilimi gözden kaçırıyorlar. Geçen yılın sınav sonuçlarına bakıldığında birçok öğrencinin LYS' den sonra başarısının yükseldiği ve hedefine ulaştığı görülecektir. Bundan dolayı YGS' si beklentilerinin altında geçenler, morallerini bozmadan çalışmalarını artırarak devam ettirmeliler. Rehber öğretmenlerimiz mutlaka öğrencilerimizi bilinçlendirmeli ve çalışmaya yönlendirmelidir.

 

Başarımızı etkileyecek ikinci önemli husus:

 

YGS’ si iyi olsun olmasın her öğrenci rapor alarak en önemli dönemde okula gitmemeyi tercih ediyor. Veliler de bunu destekliyor. Belki bilinçli öğrenciler bunu iyi değerlendirebilirler ama çok bilinçli olmayan bazı öğrenciler havaların ısınması, rehavet ve tam bir çalışma düzeni olmadığı için en önemli zamanı verimli değerlendiremiyorlar. Öğrencilere sorduğumuzda genelde okulda yapılan çalışmalar bittiği için okula gitmeye gerek duymadıklarını, evde ve dershanede daha verimli çalışabileceklerini düşünüyorlar. Burada en önemli görev de branş öğretmenlerimize düşüyor. Öğrencilerimizi okulda tutmanın yollarını bulup okula yönelik sınıflara yönelik çözümler üretmek gerekiyor. Hazırlık aşamasının bu en önemli döneminde yapılacak verimli çalışmalarla öğrencilerin okula gitmemeyi akıllarından bile geçirmemelerini sağlamalıyız.

Sevgili öğrenciler LYS' ler, stratejik çalışan, zamanı verimli kullanan adayların karşılığını daha çok alacağı sınavlardır. LYS sorularının temel özelliği salt bilgiye dayanması, yorum gerektiren soruların sınırlı olmasıdır. Bu tür sorularda öğrencinin bilgiyi, sadece öğrenildiği şekilde doğru olarak hatırlaması istenir. Bu durumda adayların girecekleri LYS' lere kaynaklık eden derslere düzenli ve yoğun çalışması gerekiyor. Bu süreçte unutmayı en aza indirebilmek için öğrenilen bilginin sıkça tekrar edilmesi önemlidir. Bu çalışma da belli bir disiplin, düzen ve en önemlisi öğretmen desteğiyle olur. Bunun sağlanacağı en önemli yer okullarımızdır.

Eğitimciler olarak bizim görevimiz de çocuklarımıza bu en önemli dönemde okullarımızda, dershanelerde tüm eğitimciler olarak tecrübemizle destek olmalı ve bu hazırlık sürecinin en önemli kısmını onlarla beraber geçirmeli, onların yanında olmalıyız. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ, TÜRKİYE PROJESİNİ AŞAN BİR ABD OLUŞUMUDUR”
“FETÖ, TÜRKİYE PROJESİNİ AŞAN BİR ABD OLUŞUMUDUR”
YENİ VALİLER KARARNAMESİ YOLDA !
YENİ VALİLER KARARNAMESİ YOLDA !