Advert
Advert
YGS’ye FAZLA ÖNEM LYS BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR!
Ali KONUKSEVEN

YGS’ye FAZLA ÖNEM LYS BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR!

Uğur Dershanesi Yön.Kr.Bşk. Ali Konukseven 1 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak YGS öncesi sınava girecek öğrencileri uyararak şu tavsiyelerde bulundu.

Bu içerik 724 kez okundu.

 

YGS sınavı alınan sonuçların bir kısmı LYS’ye taşındığı için önemli bir sınav ama öğrenciler bence bu sınavı gereğinden fazla önemsiyorlar. Şu anda öğrencilerin okullarından kopması ve sadece YGS’ye odaklanması belki farkında değiller ama asıl yerleştirmelerini sağlayacak LYS’de başarılarının düşmesine neden olabilir. Duyumlarımıza göre bazı öğrenciler mart ayının başından itibaren rapor alarak kendilerini kampa almışlar. Ben bu davranışın yanlış olduğunu düşünüyorum. Başarı anlık değil, ancak belli bir sürece yayılan çalışma ile mümkün olur. Bu tür yaklaşımlar beklenilen başarıyı getirmeyeceği gibi neden olduğu stres nedeniyle bir takım psikolojik sorunlarında tetikleyicisi olabilir. Bu yüzden sınava girecek öğrencilerden isteğim YGS’nin ilk aşama sınavı olduğunu unutmadan ve kendilerine güvenerek sınava girmeleri ve sonuç ne olursa olsun LYS için çalışmaya devam etmeleri.

 

Konukseven; sınav anında dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu alt başlıklarla vurguladı; 

1- Sınav kitapçığındaki bölümleri başlamadan önce çok hızlı bir şekilde gözden geçirin.

Böylece testin yapısını kavrayabilir ve kendinizi duruma daha kolay hazırlayabilirsiniz. 

2.  Hız ve isabet arasında uygun bir denge kurmak gerekir.

Çok hızlı okuyup hata yapmak size puan kaybettirir. Diğer taraftan, aşırı dikkatli olarak, her soru üzerinde çok fazla zaman harcamak da zaman kaybetmenize sebep olabilir. 

3. Bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamamışsanız uğraşmaktan vazgeçin ve soruyu bırakın.

Sınavlarda soruların zorluk dereceleri birbirinden farklı ama tüm soruların puan değerleri aynıdır. Soru üzerinde çok fazla zaman harcamış ve hala çözüme ulaşamamışsanız en makul çözüm soruya bir işaret koyarak diğer sorulara geçmeniz olacaktır. Daha sonra eğer süreniz kalırsa bu soruya tekrar dönersiniz. Ancak bu “soru size ilk bakışta zor geldiği takdirde bırakın” anlamına gelmiyor. 

4. Sorulara ön yargıyla yaklaşmayın.

Her hangi bir  soruyu üzerinde zaman harcamak gerektiği ve çok karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın. Bazı sorular çok uzun ve karmaşık görünseler de aslında bazı küçük bilgilerin doğru kullanılması halinde rahatlıkla çözülebilecek şekilde olabilir.

 

5.  Geçen zamanla çok fazla ilgilenmeyin. 

Her bölüm sonunda zamanı kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla abartarak her soruda saatinizi kontrol etmeniz sizin hem sıkıntınızı arttıracak hem de zaman kaybetmenize neden olacaktır. 

6. Seçeneklerin gücünden faydalanın, sorulan soruya cevap olamayacak nitelikteki seçenekleri eleyin.  

Açıklama olan sorularda öncelikle soru kökünü okuyarak soruyu çözmeye başlayın. Daha sonra kesinlikle cevap olamayacak seçeneklerin üzerine bir çarpı işareti koyun. Daha az seçenek arasından sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır.

 

7. Karar vermeniz gerekiyorsa hızlı bir şekilde karar verin ve fikrinizi değiştirmeyin.  

Elemelerden sonra kalan iki seçenekten birinin doğru olma ihtimali daha yüksek ise  (yani aklınıza gelen ilk seçenek)  kararınızı verin. İlk cevaplarınızı sorunun cevabını kesin olarak bulmadan değiştirmeyin. Ancak kontrolleriniz sırasında sorunun bir yerinde işlem hatası yaptığınızı veya cevabınızın yanlış olduğunu anladıysanız soruyu değiştirmelisiniz. 

8. Cevaplarınızı, cevap kâğıdına dikkatli bir şekilde kodlayın. 

9. Sınavlarda bazı çok güç sorular vardır. Bütün soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmayın.

Gireceğiniz sınavlar sizin başarı düzeyinizi ölçmeyi değil, onlar arasında bir sıralama yapmayı amaçlamaktadır. Bu sınav, öğrencileri ayırt etmeyi ve sıralamayı amaçlamaktadır. Elbette ki amaç en yüksek puanı almak olmalı ancak tüm soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmanız sizin kaygınızı arttıracaktır. Kaygınız arttıkça hata yapma olasılığınız da yükselecektir. Kendi kaygınızı arttıracak düzeyde beklentileriniz olmamalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF