Advert
Advert
4+4+4 SİTEMİYLE GELENLER!
Ali KONUKSEVEN

4+4+4 SİTEMİYLE GELENLER!

Değerli okurlarım bundan 5-6 sene önce televizyonlarda “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” diye bir sunum vardı. O dönemdeki sanayiciler çalıştıracak vasıflı eleman bulamamaktan şikâyet ediyorlar ve mühendisle vasıfsız işçinin arasını dolduramadıklarını belirtiyorlardı. Bir tarafta işsiz lise mezunu binlerce genç diğer tarafta çalıştıracak vasıflı eleman bulamayan sanayiciler…

Bu içerik 830 kez okundu.

 

8 yıllık kesintisiz eğitim ve katsayı uygulamasının bir sonucu olarak insanların “çocuğumun önünü kapamayayım” diye düşünerek meslek lisesi yerine genel liseleri tercih etmesiyle ortaya çıkan bir sonuçtu bu durum. Sonuç olarak meslek lisesine gitme oranı %30’lara düşerken genel liselere gitme oranı %70’lere çıktı.  Düşünün genel lise mezunu bir öğrenci 18 yaşında üniversite sınavına giriyor, kazanamazsa yapabileceği hiçbir şey yok. O yaştan sonra bir meslek edinmesi imkânsız. Birkaç yıl üst üste üniversite sınavına girecek, her yıl 1 milyon 700 bin kişinin girdiği gibi ve sonunda kazanamayıp pes edecek. En verimli döneminde işsizlikle ve sıkıntılarla karşı karşıya kalacak. 

33 yıldır eğitimin içinde olan biri olarak 4+4+4 sisteminin eğitim ve geleceğimiz için olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Özellikle tüketen değil üreten bir toplum olmak için sanayimizin daha güçlü olması için güzel bir uygulama. Eğitim sistemimizde yapılan bu düzenlemeyle gençlerimizin önü açılacak. Kesintisiz eğitim, meslek liselerinin önünü tamamen kapatmıştı. Hâlbuki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin teknik elaman ihtiyacı vardır. Ankara Ticaret Odası Başkanı çalıştıracak teknik eleman bulamadıklarından bahsetmiş ve su altı kaynak yapabilecek bir kişinin 3000 TL maaşla iş bulabileceğini açıklamıştı. 

Bu sistemle okumak isteyen başarılı çocuklar okullarında kalacak. Liseler arasında başarı yarışı başlayacak ve öğretmenlerin en çok zorlandığı, derslere ilgisi olmayan çocuklar, yetenekli oldukları alanda ilerleyecekler.  Dünya eğitim sistemiyle kıyaslama yapacak duruma geleceğiz. 

Milyonlarca mesleksiz lise mezunu, üniversite mezunu işsiz olacağına altın bilezikli tekniker, meslek erbabı teknisyenler yetişecek. Gençler ilgi duydukları alanda yeteneklerini geliştirebilecek. 

Bu sistemle zeki ve başarılı öğrencilerin de önü açılmış olacak. Derslere ilgi duymayan daha az başarılı olan öğrencilerle başarısı fazla olanlar, aynı sıralarda 8 yıl geçirmek zorunda kalmayacak. Öğretmenler başarılı öğrencilerle daha fazla zaman geçirerek, onların başarılarına daha fazla katkı sağlayabilecekler. Eğitimde dünya ile yarışabilecek seviyeye geleceğiz. 

Kısaca bu sistem okumak isteyen öğrenciyi de destekliyor. Akademik başarısı düşük ama çok iyi bir tekniker olacak gencimizin de önünü açıyor. 

Değerli okurlarım nitelikli iş gücü, verimli bir ekonomi için vazgeçilmez unsurdur. Türkiye, gelişmekte olan sanayisinde istihdam etmek için nitelikli işgücü sıkıntısı çekmektedir. Bu sistemle birlikte mesleki eğitimi de çağın gereklerine uygun hale getirip, sanayinin ihtiyacına göre yeni alanlar açarak gençlerimizin önünü açmalıyız. 

Sağlıcakla kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
KARAMAN, GOALBALL MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF
ŞEHİT METİN YİĞİTTOP İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF