Advert

RECEP KONUK ‘KIL PAYI’
Hüseyin Oğuz

RECEP KONUK ‘KIL PAYI’

Bu içerik 3323 kez okundu.

Dünya markası Konya Şeker’de karanlık günler kısa sürdü ve güneş erken açınca herşey normale döndü.
1999 yılında dümenine geçtiği Konya Pancar Ekicileri kooperatifinin bünyesindeki Konya Şeker’i,Çumra Şeker’i ve bunlardan ortaya çıkardığı dünya markası TORKU’yu  zirveye taşıyan Reis Recep Konuk, bir anda hepimizin kucağına pimi çekilmiş bir bombayı bırakıverdi aniden.
Aday olmayacağını açıkladı.
Bunu yapan,  emeklerken kucağına aldığı çocuğunu 18 yaşına getirmiş ve o hayırlı evlat kendisine yapılanları inkar etmeden,zirveye koşarken, BABA REİS, ben artık seni bırakıyorum,buraya kadar,hep benimle yürümek zorunda değilsin, artık kendi ayaklarının üzerinde kalmayı, başarıyı bensiz de kucaklamayı öğren dedi.
Demesine dedi de, o anda 100 binin üzerinde ortağı olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin üyelerinin üzerine de Kore’nin yaptığı gibi bombayı bıraktı.
Gerçekten bir kaos’du bu karar. Herkes gibi bende inanamadım. Adeta bir Şok geçirenler arasında ilk sıralardaydım.
Bıraktım haberi ilk bana geldi.Recep Konuk aday değil, bırakıyor,bunu basın toplantısında açıkladı telefonu geldiğinde, Konuk hala kürsüde idi. Bu haberide belkiilk biz duyurduk ama, ben hala Konya Şeker’i bırakacağına inanmıyor, acaba Konuk siyaseti mi bırakıyor, bir daha milletvekili adayı olmayacakmı diye kendi kendime sordum.
Şoku atlatınca, daha iyi tahlil ettim, gerçekte Konuk, Konya Şeker’i bırakıyordu. Başlık attım, Konuk evladından ayrılıyor.
Sonra telefonla görüştüm. Reis dedim, bir baba evladını nasıl bırakır. Konya Şeker senin evladın, bu kadar vicdansız olma, çocuğunun başında ol diye yüzüne karşı söylendim.
Konuk’un , evladı konusundaki hassasiyetini biliyorum, ama acabı mı ,insan oğlu diye kendi kendi sordum.Cevabını bulamazken, o üzerine titrediği Konya Şeker’i,Çumra Şeker’i,Torku’yu yanhi evlatlar nasıl bırakılırdı.
Kızdım Reis’e. Adam be sen ne yapıyorsun diye saatlerce kendi kendime söylendim.Bir Dünya markası çıkarttık, onun Dünya’ın ilkleri olmasını mı istemiyorsun, ne istiyorsun  sorusunun yanıtlarını bulamadım.
Konuştuğumuzda, Reis,biraz sabır,biraz vakit, ama sen rahat ol, evlatlarımı üvey babaya bırakmam, benim düşüncem bensiz  bu kurum binlerce yıl sağlıklı şekilde büyüsün istiyorum dese de ,beni tatmin etmedi.
Ama biliyordum, Reis bırakamazdı, bırakmamalıydı.
Çok fırıldaklar döndü,detaylara girmek  olmaz.
O günlerde hava puslu, evlatların üzerinde ise leş kargaları uçmaya başlamıştı bile.Ağızlarından salyalar akıyordu, kurulmuş bir düzenin üzerine çökecekler, ne yapacakları ise meçhuldü.
Reis, Beştepe’de Büyük Reis ile görüştü.Çiftçilerin eylemi, üreticinin sesine kulak verildi ve Konuk yeniden aday oldu.
Konuk adayım deyince, rakipler akıllıca davranarak sandığı bile girmeden adaylıktan çekildiler.
Sonucu hezimet olan bir müsabakaya kim çıkmak ister.
Konuk tek adaydı.Siyasetteki yoğunluğundan belki de ihmal ettiği çiftçiye koştu, köy,köy,belde belde gezdi, çiftçilerle kucaklaştı, eli nasırlı elleri sıktı sıkıca.Onlar sarıldılar,hiç bırakmak istemezcesine.
Sın yılların en büyük katılımlı kongresi yapıldı hem de tek aday olmasına rağmen.Çifitçi  iş gücün doruk yaptığı bu günlerde her şeyi bıraktı genel kurula koştu, Konuk’suz olmaz diye haykırdı.
Recep Konuk yine farkını gösterdi. Ben hala bu REİS’i çözemedim, çözen varsa gelsin.
Karşısında aday yok, sanki genel kurulun sonucu pamuk ipliğine bağlı ve Recep Konuk, her şeyi bırakıyor ve köylünün ayağına koşuyor.
Ya be adam. Karşısında aday yok,rakipsizsin. Ne işin  var senin köyde,tarlada. Otur masa başında, genel kurulda çık bir konuşma yap, işi full götür.
Yok bizim Reis oturamaz. Çünkü o üreticiyi tanıyor, kendisi Çumra’da tarladan geldi, pancar ı tanıyor, çiftçiyi tanıyor. Onların azzığına ortak olmak  Recep Konuk’a keyif veriyor.Motor arabasının gölgesinde destiden içilen su, çıkıdan çıkan azzığın tadını biliyor .
Nereye böyle Reis.Daha yapılacak çok işin Var.Gelmek senin tercihin olabilir ama gitmek o kadar da kolay değil.
Daha önce Recep Konuk için kaleme aldığım iki yazıyıda sizlerle paylaşıyorum:
SEN NEYMİŞİN BE RECEP KONUK !

Kim olduğunu ben çok iyi biliyorum, seni bilmeyenlere inat !
Ben çok iyi görüyorum, senin yaptığın mucizeleri görerek, hem de görmek istemeyen “kör gözlere inat”
Körlerde görüyor aslında, yapılanları. Dünya görüyor ki; bizim körlerin görmemesi mümkün değil. 5 ayrı grup güya “Güç Birliği “ oluşturuyor.O güç birliği minder ile birlikte sandıkta 6 bin küsur  farkla olunca, söylenecek çok sözde kalmıyor aslında.Yenilen pehlivan güreşe doymazmış ama; artık pehlivanlık da elden gitti, bu seçim hezimeti sonunda. Dün nerelerdeydiniz diye sormak gerekir herhalde !Onun cevabını ben biliyorum, dün Pancar Ekicileri Kooperatifinin tam içindeydi , tuş olan bu isimler.Seçim gezilerinde attılar,tuttular, ama ben biliyorum ki, kendileri bile inanmadan yaptılar bunları.Şimdi adama sormazlar mı, siz neden orada etkili, yetkili iken, yüksek maaşlar alırken neden bu sallamalarınızı gerçekleştirmediniz ?Konya Şeker sizlere cazip geliyor mutlaka, çok normal.Dünya’nın cazibe merkezi, en güvenilir şirket kabul ettiği Konya Şeker’i bir ele geçirseniz, ne yapacaktınız ?Güzellikleri yağmalamak, güzellikleri bitirmeye gücünüz yetecekmiydi.Elbette ki hayır çünkü, pancar çiftcisi buna asla izin vermezdi, vermedi de, 6 bin fark atarak.
Konya pancar çiftçisi, Recep Konuk sayesinde en önemlisi tefeciden kurtuldu. Bölgemizde tefeci kurbanı olanın sayısı o kadar çok ki ;sonları oldu. Gübreyi harmana üç katı, mazotu harmana dört katı fiyata alır, pırtıcıdan esvaplarını 10 katına alırdı, tarlaya biçer girince ,Petrolcü,gübreci, Pırtıcı tarlanın başında. Biçerciye gelen azıklara ortak olur, sonrasında buğday yüklenen kamyonun peşinde ver elini ofisde sıra beklemeye, kulaklar alındıktan sonra paraya el koymalar. İkinci tip tefeci modeli vardı ki, bunlar harmanda paranın ödenmesinden hiç hoşnut olmaz, bir daha harmana borcu ertelemeyi severdi. 20 bin liralık traktör üç ertelemenin ardından 100 bin lira olur, o güne kadar çok iyi giden tefeci-çiftci ilişkileri biranda kopar, 100 bin lirayı mal olan traktör geriye 5 bin liraya alınır, kalan 95 bin liraya ise çiftcinin elindeki tarlalara el konurdu. Oğuzelinde, Mantar’da Kızboğan’da, Yenikuyu’da o dönemlerde tarlaların büyük bölümü el değiştirdi ve petrolcünün, pırtıcının, eline geçti.
Bu kara talih Recep Konuk ile değişti. Harman zamanı icra araçları köylerde cirit atarken,şimdi Sarı taksiyi görmek mümkün değil.Çünkü, Konuk başkan çiftçinin ürününe iyi para veriyor, Altınekin’e hamyağ fabrikasını kurdu, 800-900 kuruşluk ürüne, bin 600-bin 700 lira verdi. Ödemiş’de 10 kuruşun altına düşen patetes’e 40 kuruş verdi. Ürüne, İyi paranın yanı sıra çiftçinin yoğurdundan, sütüne, gübresinden-mazotuna , kömürüne kadar hepsini verdi, ihtiyaçlarını karşıladı, tefeciler böylece devre dışı kaldı.
14 yılda 28 tane hemde çok ciddi manada tesis kazandırdı. Yani yılda iki tesis.Konya Şeker büyümedi, bir Dünya Devi oldu.Enerjiye girdi, Termik santrali özelleştirmeden gücüyle aldı.Torku ile Dünya markası oldu, çikolatanın merkezine çikolata sattı.Konya Şeker tüm markaları ile bir güven ,kalite ve tercih edilen bir marka haline geldi.Konya Şeker’in markası yeter şimdi.
Pancar çiftçisi 12 bin 258 oyun 9 bin 140’ını Recep Konuk’a, 3 bin 118’ini ise Güç birliğine vermiş.Gerçi hala anlamış değilim, neyin güçbirliği.Aslında Güç Konya Şeker’de, Güç Recep Konuk’da.Bunuda aradaki 6 bin 22 oy gösteriyor.Şaşırdığım tek olay ise bu 3 bin 118 oy nerden, nasıl geldi.
Onun için diyorum ki; Sen Neymişin Be Recep Konuk!
SEN KİMSİN RECEP KONUK !
Konya Şeker’i yakınen tanıyanlardanım.Yapısını, kadrosunu, dününü ve bugününü.Yani nereden, nereye geldiğini.Konya Şeker’de  Genel Müdür olarak Aydın Arat döneminden sonraki yıllara aklım eriyor galiba. Şabahettin  Cengiz , Yalçın Koçer,Evirgen Güney.Hepsininde büyük hizmetleri oldu. Yönetim bazında rahmetli Seyit Koyuncu.Fabrikanın özelleştirmesindeki  katkıları ve işi başarmasına şahit olanlardanım.Koyuncu’dan koltuğu 1999 yılında devralan Recep Konuk Başkan.
1999 yılı Recep Konuk’un Konya Pancar Ekicileri ve Konya Şeker Fabrikasının Yönetim kurulu başkanlığına seçilmesi ile başlayan bir milad.Rüya gibi hatta rüyadan da öte. Yıllar önce Konya Şeker’in katettiği mesafeyi ve bugünlerde geldiği durumu söylese, herkes kahkaha ile gülerdi belki. Büyük Reis Recep Konuk inandı, belki kendisinden başka inananda pek yoktu, ama inanılmayanları  başaran bir lider olarak tarihe geçti, ismini altın harflerle çifitçinin gönlü başta olmak üzere dağlara-taşlara, köylere-kentlere, ilçelere, kasabalara her yere yazdırdı, yazdırmakla kalmadı, Konya Şeker ismi ile birlikte Recep Konuk ismini ölümsüzleştirdi.Bırakan Türkiye’yi , Dünya Konya Şeker’i örnek aldı, Recep Konuk’un izinden yürümeye karar verdi.14 yıla neler sığmış bir bakıyorum, aklım-hafızam almıyor.Alacak gibi değil, rakamlara bakıyorum çıldırmış. Yüzde bin değil yüzde 5-6 binlerde büyümeler, fabrika sayısında rekor artış. Türkiye ekonomisinin ilk 50’nin içinde bir Konya Şeker. Konuk nöbeti alıncaya kadar Çumra’da bir bozkır’ı andıran arazide , Çumra Şeker Fabrikası, Torku tesisleri. Kaşınhanında süratle yükselen dev bir et-süt entegre tesisleri. Seydişehir’de patetes, Altınekin’de ham yağ fabrikası, yağmurlama-boru  fabrikası. Türkiye nüfusu kadar ağaç hedefine hızla yaklaşılması.Konya Şeker ormanları. İstihdam’da rekor artış, sosyal sorumluluk projelerinde lider, sporda 49 yıldır yapılan Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunda ilk  defa birincilik kürsüsüne çıkan Konya Torku Şeker ve ülkenin isminin Dünya’ya duyrulması.Saymakla bitmez, bitmiyor, sabaha kadar saysak yine de bitmez.
Ya yapılacak olanlar. Herkes gözünü Recep Konuk’a, Konya Şeker’e dikmiş, gelsede bölgemize yatırım yapsa diye. Recep Konuk’un yatırımla bölgeye girmesine, oraya “büyük ikramiye” olarak yorumlanan bir ortam.Bozkır’ın Sarıoğlan’ı , Karaman’ı, Ayrancı’daki kömür rezervlerini unutmayan , oralara yatırım yaparak bölgeyi hep birlikte ayağa kaldırmak isteyen bir Recep Konuk.! Fukaralığın kader olmadığını haykıran ve bunu Türkiye’de çiftçi lüteratürüne sokan bir Recep konuk.80 ilin hayranlıkla izleyip, bizimde bir Recep Konuğumuz olsa diye haykıran çoğunluk.
Şimdi Konya  Pancar Ekicilerinde 11 Mayıs’da seçimler var.Yağmur duaları ile birlikte başlayan yağmurlarda, mantar gibi çıkan adaylar var. Çıkan aday ve yönetiminide biliyorum.Recep Konuk yönetiminden önce, Konya Şeker’de etkin görev, yüksek maaşla mesai verdiler. Ama yaptıkları için hafızamı zorluyorum, hafızım “servis dışı” veriyor.Recep Konuk’un başardıklarının milyonda birini başaracak güce, cesarete,ufka,vizyona sahip bir kişi arıyorum, gözlerim nedense bulamıyor.
Sandıklar açıldığı an, çiftçi için yapılanlar oy olarak , sonuç olarak masaya dökülecek.Bende Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin üyesiyim, oyumu gidip hiç düşünmeden Recep Konuk başkana atacağım. Bir oya biliyorum ki, ihtiyaç yok ama, Reis’in yaptığı hizmetler ve kazandırdıklarını kafamdan geçirince, denizde kum misali olup, bu şekilde katkı vermek istiyorum.Pancar çiftcisi, Konya,Karaman, Türkiye, Avrupa, hatta Dünya Recep Konuk’u ve Konya Şeker’i biliyor, tanıyor. Kimsenin yapamadığını, herkesin rüyasında bile göremeyeceği hizmetleri gerçekleştiren Recek Konuk ve ekibine “Yola Devam” diyorum.Ve soruyorum:”Sen kimsin be Koca Reis.İnmisin-Cinmisin?”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ’NUN  DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
“FETÖ’NUN DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI