Advert
Advert
Korunmaya Muhtaç Çocuklar!
Ali KONUKSEVEN

Korunmaya Muhtaç Çocuklar!

Son yıllarda, dünya teknolojik olarak inanılmaz gelişmeler gösterirken, korunmaya muhtaç ya da özel hizmet götürülmesi gereken çocukların sayısında, gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere, dünya genelinde bir artış görülmektedir. Ne yazık ki Karaman’da da bu tür çocuklar her geçen gün artmaktadır.

Bu içerik 835 kez okundu.

 

Bu çocuklara baktığımızda anne babası ayrı, anne babasından birini kaybetmiş, evde şiddete maruz kalan ve bunların sonucunda dayanamayarak sokaklara kaçan ve burada suça itilerek yaşayan çocukların olduğunu görmekteyiz.

  Hepsinin ortak özelliği bulundukları yaşın gerektirdiği yaşamı yaşayamamaları ve en çok gereksinmeleri olan ev sıcaklığından, ebeveyn ilgisinden, oyun oynamaktan ve sağlıklı beslenmeden yoksun olmalarıdır.

  Bu çocuklar sokağa düştükleri andan itibaren zaten sağlıklı bir iletişim kurma, ilişkiye girme ve ilişkilerini sürdürebilme, sağlıklı sosyal gruplarla karşılaşma, en önemlisi de sağlıklı yetişkinlerle aynı ortamlarda vakit geçirme vb. konularda yetersizlikler yaşamaktadırlar. Bu yüzden bu bireyler ileride sosyal ve kültürel kurallar içerisinde yaşamayı becerebilen yetişkinler olarak karşımıza çıkmamaktadırlar.

  Her çocuğun doğal hakkı olan yaşına uygun bir yaşam yaşama boyutunun bu çocuklarda gerçekleşmediği gözlenmektedir. Gelişimin temel kurallarından olan “her çocuk yaşının gerektirdiği yaşamı yaşamalıdır” ilkesinin bu kategoride yer alan çocuklarda gerçekleşmediği görülmektedir. Oyun çağındaki çocuğun oyun oynaması, okul çağındaki çocuğun okula gitmesi gerekirken, bu çocukların, yaşamlarını başka şekilde tehlikeli ve gelişimlerini engelleyen boyutlarda geçirdikleri görülmektedir.

  Bütün bunların sonunda da bu çocuklarda sokakta yaşamanın doğal uzantısı olan suç işleme ve sürekli çetelerde yer alarak suçlu olma kavramı yaşanmaktadırlar.

  Bu çocuklardan korkmak, uzak durmak, görmezden gelmek ve yok sayarak hayatımızı devam ettirmek yalnızca topluma ruhsal yönden sağlıksız bireyler kazandırmak olacaktır.

  Karaman’da devlet düzeyinde bu çocuklara önem fazlasıyla verilmektedir. Başta Sayın Valimiz Süleyman Kahraman, İl Emniyet Müdürümüz Lütfi Sönmez ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olmak üzere devletin tüm kademeleri gerekli hassasiyeti göstermektedir. Bu çocukların sorunları her üç ayda bir sayın valimizin katılımıyla toplanan İl Sosyal Hizmetler Kurulu tarafından tek tek değerlendirilmekte sorunlara yönelik çareler aranmaktadır.

  Bu çocukların sorunlarının çözümünü sadece devlete bırakmak onları görmezden gelmek biraz işin kolayına kaçmaktır. Nasıl ki tüm doğal afetlerde ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde 7’den 70’e yardım yapmak için gayret gösteriyorsak. İçimizden birileri olan bu çocuklara sahip çıkmak, onları topluma kazandırmak ve onların da diğer çocuklar gibi yaşamasına olanaklar sağlamak en azından onların farkında olmak hepimizin görevi olmalıdır.

  Bu ülke hepimizin, bu çocuklar bizim çocuklarımız ve hepsinin diğer çocuklar gibi yaşamaya hakları var.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ, TÜRKİYE PROJESİNİ AŞAN BİR ABD OLUŞUMUDUR”
“FETÖ, TÜRKİYE PROJESİNİ AŞAN BİR ABD OLUŞUMUDUR”
YENİ VALİLER KARARNAMESİ YOLDA !
YENİ VALİLER KARARNAMESİ YOLDA !