Advert

SALDA’YI SALLA, ERMENEĞE BAK !

SALDA’YI SALLA, ERMENEĞE BAK !
SALDA’YI SALLA, ERMENEĞE BAK ! Admin
Bu içerik 827 kez okundu.
Advert

Beyaz kumsalları, turkuaz rengi berrak suyuyla Maldivlere benzetilen Salda gölünü bırak, gerçek turkuaz rengine sahip, doğa ve güzellikleri içinde barındıran   turkuaz renkli cennet Ermenek, alanında rakipsiz bir konumda, tek eksikliği ise tanıtım.

Turkuvaz renkli cennet: Ermenek

Bütün medeniyetler bu bereketli toprakları çok sevmişler, hep kendilerinin olsun istemişler: Hititler, Akhalar, Babilliler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar... Biri gitmiş diğeri gelmiş. Böylece 5 bin yıllık zengin bir tarih oluşmuş. Rengini gökyüzünden alan Göksu Nehri’nin kıyısındaki bu saklı cennet, Romalıların gözdesi olmuş, uzun bir dönem bölge buradan yönetilmiş. Roma zulmünden kaçan Hıristiyanlar, yamaçlardaki mağaralarda saklanmışlar. Hatta bir rivayete göre, İsa’nın havarilerinden biri olan Aziz Barnabas, bir süre burada kalmış. Hıristiyanlardan sonra, başı derde giren tüm toplulukların sığınağı olmuş Ermenek. Karamanoğulları, yıllar boyu bu coğrafyada Osmanlı ordusuna direnmiş. Bu direnişin tek şahidi olan Mennan Kalesi, gölü kuşbakışı gören bir tepenin üstünde, tüm görkemiyle duruyor. Oraya tırmanıp, surların üstünde bu direnişin hayalini kurabilirsiniz.

KARTAL YUVASI: MENNAN KALESİ

 Mennan Kalesi, Ermenek ve Erik çaylarının birleştiği yere yakın olan bir dağın üzerinde, bir kartal yuvası gibidir. Alınması bir hayli zor, savunulması kolay. Onun için birçok kavme ve orduya barınak olmuş. Mennan Kalesi, Hitit, Lidya, Asur ve Pers askerlerini konuk etmiş, daha sonra Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı devirlerini görüp geçirmiş. Haçlılar bile bu kartal yuvasına sığınarak, Selçuklu’nun hışmından kurtulmaya çalışmışlar.

TURKUAZ GÖLÜ

 Toroslar’ın tepesinde, kayaların arasından fışkırıp, gürül gürül akan Göksu’nun kıyısında, muhteşem sedir, ladin, köknar ormanlarının kucağında, adı da rengi de Turkuvaz olan baraj gölünün kıyısında, vadilerinde yetişen zeytin, nar, incir, ceviz ağaçlarının gölgesinde, az kişinin bildiği bir cennet Ermenek.  İnsanın bir kere görünce bin kere âşık olduğu bir diyar burası. 

Bu göl ışıkla oynaşmayı pek sever. Onun için, sabah-akşam, yaz-kış başka başka görüntüler sunar ki insanın nutku tutulur. Hele Ambar Boğazı mevkiindeki Nadire Kanyonu’nu bir görseniz, Ermenek’e olan sevginiz daha da artar. Çünkü burası kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Kanyon dik yamaçların arasından 10 km. kadar bir nehir gibi akar gider.

Ermenek için anlatılacak daha bir çok şey var. Örneğin, Gökçeseki Göktepe ve Uğurlu civarındaki kaya mezarları, içinden şelaleler dökülen dünyanın üçüncü büyük mağarası Maraspoli bunlardan bazıları. Hele Maraspoli Mağarası başlı başına bir masal dünyası. Bir başlarsak anlat anlat bitiremeyiz. En iyisi Ermenek’e gidin, tüm bu güzellikleri ve fazlasını kendiniz keşfedin.

SALDA’YI SALLA

Son dönemde sihirli bir elin değerek  uçurttuğu Salada gölü. Türkiye’nin Maldivleri olarak empoze edilen göl.Yolumuzu düşürdük, Salda gölüne gittik. Gitmesine de bende büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Hiçbir özelliği yok bence.Ama ben Ermeneği biliyorum, Ermenek’de Turkuaz rengine aşık olanlardadım. Ermenek’deki turkuaz rengini gördükten sonra, Salda gölündeki renge ,renk diyemezsiniz.

Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor denilse de Ermenek’g ermeden bunlara gözleriniz bile inanabilir.. BiÇanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

Siz,siz olun Ermeneği gördükten sonra Salda’ya giderseniz hayal kırıklığı yaşarsınız. Ermenek’den habersiz  giderseniz, Türkiye’nin Maldivleri belki ilginizi çekebilir.

HAZİNEMİZİ TANITALIM

Ermeneğin yanında bir özelliği olmayan Salda gölü, sihirli eller sayesinde gündeme oturduysa, o sihirli ellerin yaptıklarını biz Ermenek için yapalım, Dünya’yı sallayalım. Ermenek  Sevdalısı Başkan Atilla Zorlu’nun konu üzerine hassiyet göstermesi ile Ermenek’de yeni bir sayfa açılacağından eminim.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ’NUN  DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
“FETÖ’NUN DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI