Advert

KARAMAN’DA MİKROKREDİ UMUT OLDU !

KARAMAN’DA MİKROKREDİ UMUT OLDU !
KARAMAN’DA MİKROKREDİ UMUT OLDU ! Admin
Bu içerik 310 kez okundu.
Advert

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından hayata geçirilen ve Dr. Sema Karaoğlu'nun başkanlığını yürüttüğü Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER)'in de kuruluşundan bu yana destek verdiği Mikrokredi sistemi Karaman’lı kadınların umudu haline geldi.

Türkiye'de hayata geçirilen Mikrokredi sistemiyle evlerinde oturmak zorunda kalan kadınlar adeta hayat buluyor. Kendi el becerilerini ortaya koyup ev ekonomisine katkı sunmak isteyen kadınlara sağlanan küçük ölçekteki sermaye, o kadınlara iş kapılarını aralıyor.

KARAMAN’DA 5.272,453 LİRA DAĞITILDI

Karaman Mikrofinans Şubesi, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın 75. şubesi olarak 18 Nisan 2011 tarihinde Karaman ilinde faaliyetine başlamıştır.

Ümit Gezer(Şube yöneticisi),Ayşegül Bilgin(Saha Sorumlusu),Ahmet Yılmaz(Bölge Müdürü ve Tuğba Çetin’in merkez şefi olarak görev yaptığı  Karaman mikrofinans şubesi,

18 Nisan 2011 tarihi itibariyle 1.077 dar gelirli mikrogirişimciye ulaşılmış olup, toplam olarak 5.272.453,1 TL Mikrokredi dağıtımı ve 4.827.664,7 TL Mikrokredi tahsilatı gerçekleştirdi.Karaman Şube’de aktif olarak Mikrokredi kullanan 310 mikrogirişimci bulunmaktadır. Verilen mikrokredilerin dönüş oranı incelendiğinde, % 100’lük bir başarı görülmektedir. Mikrokredi almak için bekleyen 100 mikrogirişimci bulunmaktadır.

Şeffaflık açısından, Bağımsız Uluslararası Denetim Kuruluşu PricewaterhouseCoopers’un bir sosyal sorumluluk projesi olarak, her yıl vakıf ve mikrokredi uygulamasını denetleyerek rapor sonuçlarını açıklamaktadır. Bu denetim raporları, www.tgmp.net sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

Karaman Mikrofinans Şubesi’nde kredi kullanan mikrogirişimcilerin almış oldukları mikrokredilerle “işlem ve üretim, işletme sahipliği, hizmetler, tarım, hayvancılık ve ticaret,” gibi işlerle uğraştığı görülmektedir.

Karaman Mikrofinans Şubesi’ne ilişkin sektörel dağılım grafiği aşağıdaki gibidir.

Mikrokredi sektörel dağılım açıklamaları aşağıdaki gibidir:

İşlem ve Üretim:

Dikiş, nakış, havlu kenarı üretimi, şapka yapımı, patik yapımı, kazak yapımı, yemeni yapımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

İşletme Sahipliliği:

Terzi dükkânı, aktar dükkânı, bakkal dükkânı, mantı dükkânı, giyim dükkânı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Hizmetler:

Ayakkabı boyama, saat tamirciliği, gözleme ve hamur işi yapımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Tarım:

Elma yetiştiriciliği, patates yetiştiriciliği, turunçgil yetiştiriciliği, fındık yetiştiriciliği, nane yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliği, çay yetiştiriciliği gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Hayvancılık:

İnek besiciliği, keçi besiciliği, tavuk besiciliği, arıcılık, balıkçılık gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Ticaret:

Kozmetik, takı satımı, temizlik ürünleri satımı, havlu satımı, süs eşyaları yapımı ve satımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Mikrokredi Hukuki Altyapı

2004 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve önceki dönem İçişleri Bakanı Sayın Abdülkadir Aksu’nun önderliğinde gerçekleştirilen “Yerel Yönetimler Reformu” kapsamında 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 6/a ve 64/c maddeleri ile  daha sonra yapılan düzenleme olan 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanununun madde 28/A-(Ek:12/11/2012 – 6360/34 md.) (Ek fıkra:15/8/2016-KHK-674/35 MD.; Aynen Kabul: 10/11/2016-6758/31 md.) çerçevesinde ortak proje yapılması maksadıyla aktarılan kamu fonları ve/veya bağışlarla sağlanan paralar marifetiyle, yoksullara yönelik  mikrokredi uygulaması Valilikler ile fon bulunabilen 63 ilde ortak proje olarak 2003 yılından beri yapılmaktadır. 

Valiliklerin aktardığı fonlar; ortak proje kapsamında olup, Vakfa bir bağış veya bir kredi değildir. Valiliklerin aktardığı fonlar bir kamu parası olup, eğer yoksulluk tamamen ortadan kalkarsa veya ilgili Valilik projenin herhangi safhasında, sürecin sonlandırılmasını isterse, fakirler üzerindeki paralar toplanarak Valiliklere iade edilir.

İlişikte sunulan uluslararası denetim kuruluşu PricewaterhouseCoopers’un raporunda da belirtildiği gibi; Vakfın Mütevelli Heyeti, Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu, Vakıftan herhangi bir ad altında tek kuruş gelir elde etmemektedir. Yoksullara yönelik mikrokredi faaliyetini bir insani faaliyet olarak yapmaktadır.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), illerde uygulamakta olduğu mikrokredi faaliyetlerini, aşağıdaki kanun ve genelgelere istinaden, İl Valiliği veya bunu yapmak isteyen Belediyeler ile düzenlenen ortak proje yapılması esasına dayanan protokol marifetiyle yürütmektedir:

a). İl Özel İdaresi olan illerde; 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 6/a ve 64/c maddeleri,

b) Büyük şehirlerde;

• 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun madde 28/A-(Ek:12/11/2012 – 6360/34md---Mülga ikinci, üçüncü ve dördüncü cümleler:15/8/2016-KHK-674/35 md.; Aynen Kabul:10/11/2016-6758/31 md)  özel bütçeli ve kamu tüzel kişiliğine haiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Düzenlemesi,

• 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun (Ek fıkra:15/8/2016-KHK-674/35 MD.; Aynen Kabul: 10/11/2016-6758/31 md.) ortak hizmet projesi,

c)  İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 26.05.2005 gün ve 2005/55 sayılı genelge,

d)  Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün 08.02.2007 tarih ve 0228 sayılı yazısı,

e)  İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 21.02.2007 tarih ve        1058 sayılı yazısı,

f)  Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün 12.01.2009 tarih ve 0053 sayılı yazısı,

g)  İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 29.01.2009 tarih ve        880 sayılı yazısı,

h)  Valilikler ve Belediyeler ile yapılan protokol.

Yukarıda belirtilen kanun, genelge, resmi yazı ve protokoller çerçevesinde, 81 ilde TÜİK verilerine göre yaklaşık 14 milyon yoksullun kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlayarak, onurlu bir şekilde yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasına katkı yapılması hedeflenmektedir.

Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus ile Türkiye’de müşterek olarak yürütülmekte olan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın uygulanmasıyla ilgili olarak Valiliklere ve Belediyelere aylık ve yıllık raporlar sunulmaktadır. Uygulama sonuçları haftalık, mali raporlar ise aylık olarak www.tgmp.net isimli sitemizde yayınlanmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ’NUN  DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
“FETÖ’NUN DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI