Advert

“ÇİFTÇİ KAYBEDERSE, DEVLET KAYBEDER !”

“ÇİFTÇİ KAYBEDERSE, DEVLET KAYBEDER !”
“ÇİFTÇİ KAYBEDERSE, DEVLET KAYBEDER !” Admin
Bu içerik 462 kez okundu.
Advert

Giderek artan girdi maliyetleri sonucu çiftçinin ödediği ve ödemekte zorlandığı kalemler artık üreticiyi borca sürüklüyor. Yüksek borçların altından kalkmaya çalışarak, ürettikçe batma tehlikesine giren çiftçiler için Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, çok önemli tespitleri ile Türkiye’nin kaybetmemesi kazanması için,çiftçinin kaybetmemesi gerektiğini söyledi.

 Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram,  “Çiftçi kaybederse, Devlet kaybeder” dedi

 Artan girdi maliyetleri sonucu beli bükülen çiftçi, giderlerin altından kalkabilmek için son zamanlarda kredilere yüklendi. Kredi faizlerinin yüksek oluşu ile birlikte giderek borcun altına sürüklenen üretici artık mağduriyet barajını aştı. Üretmekte zorlanan, üretince ürünü para etmeyen ve çalışa çalışa batan çiftçi için alınan önlemler yüzeysel ve geçici kaldı.

 Karaman  Ziraat Odası Başkanı  Mehmet Bayram  çiftçi batarsa, kaybederse kimlerin kaybedeceğini tek tek dile getirdi.  “Çiftçi kaybederse, sanayicilerde kaybeder” , “Çiftçi kaybederse;

 1. Mazot satan kaybeder

 2. Gübre satan kaybeder

 3. Elektrik firmaları kaybeder

 4. Sanayiciler kaybeder

 5. Tarım işçileri kaybeder

 6. İlaç firmaları kaybeder

7. Sulama birlikleri kaybeder

 8. Devlet kaybeder!” dedi.

 “Üreticinin sorunları çözülürse tüketicinin sorunları da çözülür!” diyen  KZOB Mehmet Bayram  “Tüketicilerin sorunlarının asgariye inmesi, refah düzeyinin yükselmesi üreticilerin rahatlamasından geçiyor. Üreticinin ekonomik ve sosyal soruları çözülürse, tüketicinin de sorunları çözülmüş olacak. “Hükümetin bir an önce çözüm üretmesi gerekmektedir” Üretici ile tüketici ayrılmaz bir ikilidir. Etle tırnak gibidirler. Üreticilerin üretim ile ilgili giderleri azaltılmazsa tüketiciler de giderek zor duruma düşeceklerdir. Temel giderlerden başlayarak tüm giderler üzerinde alabildiğince bir maliyet artışı var. Bu anlamda hükümetin kesinlikle üreticileri destekleyici çalışmalar yapması gerekmektedir” dedi.

ÇİFTÇİLER KREDİ BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR

Çiftçilerimiz kredi borcunu ödeyemiyor  diyen Başkan Mehmet Bayram:

 “Çoğu çiftçimizin ise kredi ödeme vadeleri geçmiştir. Üreticinin bu sezon ki kredi borcunun yanı sıra gecen yıldan ertelenen borcu da bulunmaktadır. Tüm borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesi mümkün değildir. Acilen çiftçilerimizin borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Çiftçilerimiz, borç ertelemesi kararını beklemektedir. Borçlar takibe giriyor. Çiftçimiz icraya gidiyor. Bugünlerde acil olarak borçların yapılandırılmasını hükümetimizden bekliyoruz”

FEN İŞLERİNE TEŞEKKÜR

Pancar ve Mısır hasatın başlaması ile birlikte Belediye mücavir alanı içinde olan bozuk arazi yol sorunlarına çözüm üretmek için Fen işleri Müdürü Sami Yığen’i ziyaret  eden Başkan Mehmet Bayram:

“İçinde bulunulan dönemin Mısır ve Pancar Hasadı dönemi olması itibari ile üreticilerin kullandığı arazi yollarının bozuk olması, ürünün piyasaya arzında kullanılan arazi yollarında var olan sorunların çözümü noktasında, üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılması gereken çalışmaların ivedilikle yapılması için, gerekli çalışmaları başlatan Fen işleri Müdürümüz Sami Yiğen’e yakın ilgi ve alakasından dolayı Üreticilerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyorum..”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“FETÖ’NUN  DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
“FETÖ’NUN DAMARLARA SIZMASININ TARİHİ ESKİDİR”
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI