Advert
Advert

KARAMAN LGS’DE 52 NCİ OLDU !

KARAMAN LGS’DE 52 NCİ OLDU !
KARAMAN LGS’DE 52 NCİ OLDU ! Admin
Bu içerik 158 kez okundu.
Advert

Lise Girişi Sınavı'nın sonuçları açıklandı. LGS'de toplam net sayısı baz alınarak yapılan değerlendirmeye göre en başarılı 3 il Muğla, Tunceli ve Giresun oldu.Karaman ise 35,29 oran ile sıralamada 52 nci sırada yer aldı

Şırnak, Hâkkari ve Siirt ise başarı sıralamasının en altında yer alıyor. Kız öğrencilerin daha başarılı olduğu sınavda Doğu ve Güneydoğudaki illerden sadece Tunceli ilk sıralarda yer alırken bu bölgedeki illerin neredeyse tamamı en alt sıralarda yer alıyor.

Cinsiyete göre başarı Bu yıl 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin %85’inin katıldığı ve 1 Haziran 2019 tarihinde iki oturum halinde uygulanan LGS’de kız öğrenciler daha başarılı oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan ve 1.029.555 öğrencinin katıldığı 2019 LGS sınavına ilişkin sayısal verilerin analiz edildiği “Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporu”na göre, kız öğrencilerin ortalamalarının Matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek. Yirmi soru bulunan alt testler arasında her iki cinsiyet grubunda da doğru cevap sayısı ortalamasının en düşük olduğu alt testin Matematik olduğu, bu alt testte erkek öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının 5,11, kız öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının 5,07 olduğu tespit edildi. Kız ve erkek öğrencilerin doğru cevap sayısı açısından en yakın olduğu alt test Matematik oldu. Cinsiyetler arasındaki farkın en yüksek olduğu Türkçe alt testinde kızlar 12,61, erkekler 10,88 doğru cevap sayısına sahipler. Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde de kız öğrencilerin daha yüksek doğru cevap sayısı ortalamasına sahip olduğu görülmüştür.

Öğrencilerin sosyoekonomik düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek için öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri dikkate alındı.

Buna göre anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamalarının da arttığı belirlenmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
“ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
“BİRLİK VE BERABERLİK OLGUSUYLA DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR”
“BİRLİK VE BERABERLİK OLGUSUYLA DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR”