Advert

TÜRKİYE’DE 9 MİLYON ENGELLİ VAR

TÜRKİYE’DE 9 MİLYON ENGELLİ VAR
TÜRKİYE’DE 9 MİLYON ENGELLİ VAR Admin
Bu içerik 438 kez okundu.
Advert

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık, Kültür ve Etik Öğrenci Topluluğu ile Yürüyüş Öğrenci Topluluğu tarafından Engelliler Haftası kapsamında ‘Bedenimdeki Değil, Yüreğimdeki Engel’ konulu eğitim semineri düzenlendi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu akademik personeli ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen seminer saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın işaret dili eşliğinde okunması ile başladı.

Daha sonra Yüksekokulun son sınıf öğrencilerinden Gamze Mutlu, seminerin açılış konuşmasını yaparak Engelliler Haftası ile ilgili bilgiler paylaştı. Mutlu’nun konuşmasının ardından görme engelli Filiz Aktaş’ın görme yetisini kaybetmesi sürecini anlatan ve kendisinin kaleme almış ğu bir mektup seslendirildi.

"Türkiye'de Yaklaşık 9 Milyon Engelli Var"

Seminerin ilk konuşmacısı Öğr. Gör. Sefa Ataman, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli bireylerden oluştuğunu belirterek 9 milyon insanın engelli kapsamında değerlendirildiğini söyledi. Engellilik ve otizm hakkında bilgiler veren Öğr. Gör. Ataman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engelli bireyler toplumdaki tepkiler iyle kendilerini toplumdan saklama gereği duymaktalar. Buradaki sorun bizlerden yani toplumdan kaynaklanmaktadır. Onlara karşı beklentilerimizi değiştirebilirsek onlarla aramızdaki engellerimizi rabiliriz. Otizmle mücadele konusunda erken teşhis çok önemli bir etken. Otizm ne erken fark edilirse önlem alınması da o kolaylaşacaktır.”

"En çok karşılaşılan sorun engellilerin itibarsızlaştırılmasıdır"

Öğr. Gör. Bilal Bahçeci ise engelli bireylerin tanımlanmasında farklılık kavramının öne çıktığını vurgulayarak, “Engel, bireylerde fiziksel kapasitesinin sınırlanmasına ve bireyin ruhsal yapısının baskı altında olmasına sebebiyet veren bir kavramdır. Engelli bireylere sunulan ücretsiz geziler yerine onlara başarı sağlayabilecekleri sorumluluklar yüklemek daha güzel olur. Birkaç gün yapılan etkinliklerle onları hatırlıyoruz fakat sonrasında hiçbir şey yokmuş gibi hayatımıza devam ediyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu konuda farkındalığımızı geliştirmemiz gerekiyor. Günümüzde en çok karşılaştığımız sorun engellilerin itibarsızlaştırılmasıdır. Engelli bireylerimizle birlikte yaşayan ve birlikte çalışan insanlarımızın bu farkındalık içinde olmaları gerekiyor.” şeklinde .

"Özel gereksinimlerin engele dönüşmemesi için erken müdahale şarttır"

Seminerin son konuşmacısı Öğr. Gör. Alper Yusuf Köroğlu da bireylerin engelli olarak tanımlanabilmesi için çeşitli sınamaların yapılması gerektiğini hatırlatarak, “Bu sınamaların ında yapılması önemlidir. İnsanın ana rahmine düşmesinden yetişkinliğine süren e gelişim denir. Gebelik, bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik leri gelişim evresinin kritik leri arasında yer alır. Bu lerde erken tanımlama büyük bir önem taşıyor. Her birey aynı gelişim özelliklerini sergilemez. Bazı bireyler özel gereksinimlere sahip olabilir. Özel gereksinimlerin engele dönüşmemesi için erken müdahale şarttır.” .

Seminer, plaket takdimleri ile sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 2 GÖZALTI
FİKRET ÜNLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
FİKRET ÜNLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI