Advert

“KARAMAN’DA HEDEFİMİZ 1 MİLYON KÜÇÜKBAŞ”

“KARAMAN’DA HEDEFİMİZ 1 MİLYON KÜÇÜKBAŞ”
“KARAMAN’DA HEDEFİMİZ 1 MİLYON KÜÇÜKBAŞ” Admin
Bu içerik 641 kez okundu.
Advert

Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri  Birliği  Başkanı Yücel Yaman,  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği anaç koyun keçi ve gen kaynaklarını koruma gibi desteklerin sektöre ve dolayısıyla küçükbaş hayvan sayısının artmasına olumlu yansıdığını ,Karaman’da hayvan sayısının 650 bine ulaştığını ancak bununla yetinmeyip hedeflerinin 1 milyon küçükbaş hayvan ğunu söyledi.

Karaman  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri  Birliği Başkanı Yücel Yaman  küçükbaş hayvan sayısının  ülke genelinde 46,1 milyona ulaştığını  hatırlatarak:

“Türkiye’de küçükbaş hayvan sayımız geçen bir yıl önceki yıla göre yüzde 4.1 artarak 46 milyon 117 bine ulaşmıştır.Karaman’da ise bu artış daha fazladır ve sayımız 650 bin rakamına ulaşmıştır.Ülek genelinde koyun sayısı yüzde 4,5 lik artışla 35 milyon 195 bine, keçi sayısı ise yüzde 2,7 artışla 10 milyon 922’ye yükselmiş durumdadır.

Türkiye'de son beş yılda küçükbaş hayvan sayısı yüzde 29,8 oranında arttı. İllere göre en fazla küçükbaş hayvan sayısında Van, Konya ve Şanlıurfa ilk üç sırayı paylaşırken, Bartın, Düzce ve Karabük son üç sırayı paylaştı.

HEDEFİMİZ 1 MİLYON

Karaman Keçi Koyun Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman, küçükbaş hayvan sayıının artmasının sektör adına bir değer ğunun altını çizerek:

“Ülkemizde kırmızı et ihtiyacının karşılamasında küçükbaş hayvancılık çok önemlidir.Genel merkez küçükbaş hayvan sayısını ülke genelinde kısa sürede 60 milyona çıkarma hedefi ortaya  koydu.Biz ise Karaman’da 650 bin küçükbaş sayımızı 1 milyona çıkarmaya kararlıyız.Bunun için çalışmalarımız devam ediyor.Konu ile ilgili olarak çalışmalarımızı tamamladık ve Tarım Orman Hayvancılık bakanlığına bu dosyayı sunacağız. Çoban sıkıntısının giderilmesi ve köyde küçükbaş ile uğraşan kişi ve eşinin sigortalı yapılarak, bu ücretin devlet tarafından karşılanması ile küçükbaş hayvana ilgi  artmakla kalmayacak aynı da Köyden kente göçü önleyecektir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi