Advert

TOROSLAR'DA KÖYLÜLERİN EN BÜYÜK YARDIMCISI AT VE KATIRLAR

TOROSLAR'DA KÖYLÜLERİN EN BÜYÜK YARDIMCISI AT VE KATIRLAR
TOROSLAR'DA KÖYLÜLERİN EN BÜYÜK YARDIMCISI AT VE KATIRLAR Admin
Bu içerik 599 kez okundu.
Advert

KONYA (AA) - Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden, traktör sayısıyla ikinci sırada bulunan Konya'da, ovada modern tarım aletleri ile üretim yapılırken, Toros Dağları'ndaki köylerde ise kara saban kullanılmaya devam ediyor.

Toroslar'ın eteğinde yer alan Hadim ilçesine bağlı Gerez mahallesinde çiftçiler, küçük arazilerini at ve katırla sürerek üretim yapıyor.

Sarp arazi yapısı iyle modern tarım aletlerini kullanamayan üreticiler, hasadı da ağırlıklı olarak el emeği ile yapıyor.

Gerez mahallesinde yaşayan Yakup Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarlayı atına bağladığı kara saban sayesinde ekime hazır hale getirdiğini söyledi.

Kara saban ile çalışmanın zor ve zahmetli ğunu anlatan Özdoğan, "Kendimi bildim bileli bu tarlaları kara sabanla sürüyoruz. Patatesimizi ekerken de sökerken de saban kullanıyoruz. Arazilerimiz küçük ve parça parça ğu için makine kullanmaya gerek görmüyoruz. Atlar eskiden beri ekim aracı olarak işimizi görüyor." diye .

- "Çocuklar işi eğlenceye çeviriyor"

Tarlaları büyük emek harcayarak üretime hazır hale getirdiklerini belirten Özdoğan, şöyle devam etti:

"Mahallemiz dağların yamaçlarına kurulu ğu için tarlalarımızın ekimi, dikimi de kça zahmetli. Bana eşim ve çocuklarım yardımcı oluyor. Torunlarım da tohum ekerek ya da tarla düzelticiye binerek hem eğleniyor hem de bize yardımcı oluyor. Tarla komşumuzun da küçük bir tarlası vardı, onu da sürdük."

Özdoğan, at veya katır olmasaydı tarlaların bilek gücü ile işlenmesinin çok daha zor olacağına işaret ederek, "Atla, sabanla, tırmıkla bahçemi sürüyorum. Yiyeceğimizi organik olarak kendi çabamızla, az maliyetle yetiştiriyoruz. Mazot masrafımız yok. Saman masrafımız ise sadece kışın oluyor." ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi