Advert

HUBUBAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

HUBUBAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI
HUBUBAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI Admin
Bu içerik 345 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TMO tarafından geçen yıl ton başına 1050 liradan alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına 1350 lira olmuştur. Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1100 lira olarak belirlenmiştir." .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında tarım sektörüne müjde verdi. Gıda güvenliğinin önemine dikkati çeken Erdoğan, "Öyle ler olur ki ne çok paranız, diğer alanlarda ne çok üretiminiz olursa olsun insanlarınızı doyuracak gıdanız yoksa hiçbirisi işe yaramaz. Gerçek bağımsızlığın yolu gıda güvenliğinden geçiyor." .

Tarım sektörüne ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Erdoğan, "Yaptığımız barajlarla, sulama tesisleriyle, tohum ve gübre konusunda attığımız adımlarla, uyguladığımız destek politikalarıyla gıda güvenliğimizi sağlamaya çalıştık. Böylece ülkemizi tarımsal hasıla bakımından Avrupa'da ilk sıraya, dünyada ise 7'nci sıraya taşıdık. Tarımla uğraşanların toprağına ve üretime sahip çıkması için gereken tedbirleri almaya devam edeceğiz." diye .

Mevsim itibarıyla çiftçinin toprağını sürdüğünü, alın terini akıttığını ve hasat i için hazırlanmaya başladığını anlatan Erdoğan, yağış bakımından bereketli bir yıl geçirildiğini, mevcut durumun tarımda üretimin en az geçen yıl iyesinde olacağını gösterdiğini söyledi.

Erdoğan, hububat alım fiyatını hasat i başlamadan açıklayarak üreticinin emeğine göz diken fırsatçıların önüne geçtiklerini belirterek şunları kaydetti:

"TMO tarafından geçen yıl ton başına 1050 liradan alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına 1350 lira olmuştur. Kaliteli buğday ise yüzde 4 primli olarak alınacak ve böylece ton başına fiyat bin 400 lirayı geçecektir. Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1100 lira olarak belirlenmiştir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimize buğday ve arpa için yaklaşık 200 lira prim, mazot, gübre desteği ödemesi yapılacaktır. Yeni hasat inin ülkemize ve milletimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇALIŞKAN, ÖĞRENCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi
e-Twinning Çalıştayına Öğretmenlerden Yoğun İlgi