Advert

Advert
Advert

Advert

“KARAMAN’DA ŞARBONLU HAYVAN YOK”

“KARAMAN’DA ŞARBONLU HAYVAN  YOK”
“KARAMAN’DA ŞARBONLU HAYVAN  YOK” admin
Bu içerik 519 kez okundu.
Advert

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan Şarbon hastalığı ile ilgi Karaman Kırmızı Et Üreticileri Başkanı Ali Seçkin Başpınar açıklama yaptı.

Başkan Başpınar açıklamasında;

“Şarbon, bakterinin sebep olduğu, yüksek ateş, ağız, burun ve anüsten kan gelmesi, kanın pıhtılaşmaması şeklinde klinik belirti gösteren, hayvanlarda ani ölümlere sebep olan bakteriyel zoonoz bir hastalıktır. Şarbon hastalığı ülkemizde ilk defa görülmemiştir.

Hayvanlarda 2016 yılında 72, 2017 yılında 114, 2018 yılında ise 79 mihrak ortaya çıkmıştır. Daha önceki yıllarda 300-400 mihrak görülürken alınan tedbirlerle bu gittikçe azalmaktadır.

Ayrıca bu konu kapsamında İl Sağlık Müdürümüzle yaptığım toplantılar sonucu İlimizde Şarbon hastalığına kesinlikle rastlanmamıştır, bu konuda üreticilerimiz rahat olabilir.

Üreticilerimizi bilinçlendirmek adına Şarbon hastalığı ile ilgili Merkez Birliğimiz tarafından hazırlanan afişleri Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve mezbahaneye asarak  üreticimizin sorularını gidermeye çalışıyoruz, gerekli el broşürlerinide vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.” Dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YILDIRIM İSTİFA EDİYOR! TBMM 29. BAŞKANINI SEÇECEK
YILDIRIM İSTİFA EDİYOR! TBMM 29. BAŞKANINI SEÇECEK
TAPDUK EMRE MAHALLESİ’NDEN BAŞKAN ÇALIŞKAN’A TEŞEKKÜR
TAPDUK EMRE MAHALLESİ’NDEN BAŞKAN ÇALIŞKAN’A TEŞEKKÜR