Advert

Advert
Advert

Advert

“TÜRKİYE’DEKİ HAYVAN SAYISI YETERLİ”

“TÜRKİYE’DEKİ HAYVAN SAYISI YETERLİ”
“TÜRKİYE’DEKİ HAYVAN SAYISI YETERLİ” admin
Bu içerik 294 kez okundu.
Advert

Karaman Koyun-Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman. hayvancılığın  önemli, kıymetli ve değerli bir alan olduğunu belirterek, "Dün de değerliydi bugün de değerli ama gelecekte daha da değerli olacak. Onun için hayvanlarımıza,üreticilerimize   ahırımıza sahip çıkalım.Ülkemizdeki hayvan sayısı yeterli ,her geçen gün  daha da artırmalıyız, küçükbaş sayımız 47 milyonu aşmış durumdadır." dedi.

Yerli hayvancılığı öne çıkaracak çalışmalar yapılmalı ve yemdeki artışa bir çözüm bulunulmalıdır diyen Koyun Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman "Şimdi hayvan ithal ediyoruz, ' Türkiye için uygun değil. Bu ithalat sadece bugün değil, 1970'de 80'de 90'da da var. Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren var.Türkiye’deki hayvan sayısı yeterlidir ve ülkenin ihtiyaçlarına cevap verir. Bir tarafdan hayvan ithal ediyoruz, bir tarafdan ise yurt dışına et ihraç ediyoruz.”

Milli tarımda kendi kendine yeten bir hayvancılık sistemini, kendi halkının sofrada beklediği eti, sütü üreten bir  modelin   desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yaman, :

“Son iki ay içerisinde yem fiyatları yüzde 90 zam gördü.Et fiyatları aynı rakamlarda kaldı. Etde 1-2 liralık bir artış olduğu zaman bir bardak suda fırtınalar koparanlar, yem fiyatlarındaki yüzde 90 artış karşısında ağızlarını bile açmıyor,sessizliğe bürünüyor. Yemin kilo fiyatı 2 lira oldu, sütün fiyatı ise 1,5 lira.Bunların çözüme kavuşması gerekiyor. Üzerine basarak söylüyorum, ülkemizdeki canlı hayvan sayısı yeterlidir.Yapılacak olan üreticimize sahip çıkalım yeter.Üreticiye sahip çıkmamız demek,. Ülkemizin geleceğine sahip çıkmak demektir.Hükümetimiz hayvancılığa önemli destekler veriyor ancak yem fiyatlarındaki artışlar göz önüne alınarak bunların güncellenmesi büyük katkı sağlayacaktır.Hayvancılığın gelişmesi sütle bire bir ilgilidir. Sütdeki sorun çözülmeli ve fiyatlar normal seviyesine gelmelidir.Süt de sorun yaşamazsaz, hayvancılıkta da yaşamayız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 KARAMAN ANALİG CİMNASTİK TAKIMI ÜÇÜNCÜLÜKLE DÖNDÜ
KARAMAN ANALİG CİMNASTİK TAKIMI ÜÇÜNCÜLÜKLE DÖNDÜ
OKULLAR ARASI HALK OYUNLARI YARIŞMALARI SONA ERDİ
OKULLAR ARASI HALK OYUNLARI YARIŞMALARI SONA ERDİ