Advert

Advert
Advert

Advert

TÜRK SİYASETİNDE YENİ BİR MİLAT

TÜRK SİYASETİNDE YENİ BİR MİLAT
TÜRK SİYASETİNDE YENİ BİR MİLAT admin
Bu içerik 315 kez okundu.
Advert

Yeni yönetim sisteminin ilk Başkanı Erdoğan’ın Meclis’te yemin etmesiyle başladı,böylece  yeni dönemde Başbakanlık makamı tarih oldu.. Yürütme Cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanlardan oluştu.. Bakanlık sayısı 25’ten 16’ya düşürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  TBMM'de yemin etmesi ve ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek yeni sisteme geçit töreniyle Türkiye'de yeni bir dönem başlamış oldu. 3 bini aşkın davetlinin katılacağı törenin ardından Erdoğan, Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak yeni kabineyi açıkladı.

16 Nisan referandumunda temelleri atılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  resmen başladı.. 24 Haziran seçimlerinde yüzde 52,59 oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan,  TBMM'de düzenlenen törenle mazbatasını aldı  ve yemini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından yeni sistemin mimarisini oluşturan yeni bakanlıkların kuruluşuyla ilgili 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini yayınladı..

BAŞBAKAN'SIZ SİSTEM

Erdoğan'ın göreve başlamasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhteşem bir tören düzenlendi.  Türk siyasi tarihinde bir dönüm noktası olacak. 97 yıllık parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi pek çok yeniliği de beraberinde getirecek. Erdoğan'ın saat 16.30'da Meclis'te yemin etmesiyle resmen başlayan  olan yeni sistemde Başbakanlık makamı tarih oldu.  Yayınlananan 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bakanlık sayısı 25'ten 16'ya düşürüldü.. Yeni sistemde yürütme Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve bakanlardan oluşuyor.

BAKANLAR VEKİL OLMAYACAK

Parlamenter sistemdeki gibi bakanlar aynı zamanda milletvekili olamayacak. Hükümetin gönderdiği yasa tasarıları tarih olacak. Yasaları sadece vekiller hazırlayabilecek. Cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek. Yeni sistemde bütçeyi Cumhurbaşkanı hazırlayacak ve Meclis'e gönderecek. Yine yeni sistemde halk doğrudan Cumhurbaşkanı'nı seçerek güvenoyu verdiği için parlamenter sistemdeki gibi Cumhurbaşkanı başkanlığında kurulacak olan yeni hükümet Meclis'ten güvenoyu almayacak. Başbakanları ve hükümetleri düşüren gensoru da tarih olacak. 7 Haziran seçimlerinde yaşanan hükümetin kurulamaması nedeniyle ülkeyi seçime götüren 'seçim hükümeti' ile seçime gidilmesi tarih olacak. Parlamenter sistemde erken seçim kararı sadece parlamentoda alınabiliyordu. Yeni dönemde erken seçim kararını hem Cumhurbaşkanı hem de parlamento alabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEMSİLCİMİZ KEÇİÖREN BELEDİYESİ BAĞLUM SPOR’U AĞIRLIYOR
TEMSİLCİMİZ KEÇİÖREN BELEDİYESİ BAĞLUM SPOR’U AĞIRLIYOR
‘BİLİNÇLİ TÜKETİYORUM, HAKKIMI BİLİYORUM’
‘BİLİNÇLİ TÜKETİYORUM, HAKKIMI BİLİYORUM’