Advert

Advert
Advert

Advert

TOROSLAR’IN KİRAZI AVRUPA’YA !

Ahmet Ali Özkan günlük 100 ton kirazı yurt dışına gönderiyor

TOROSLAR’IN KİRAZI AVRUPA’YA !
TOROSLAR’IN KİRAZI AVRUPA’YA ! admin
Bu içerik 459 kez okundu.
Advert

Yüksek rakım nedeniyle Türkiye'de en geç kiraz hasadının yapıldığı Hadim kirazı Avrupa’nın ilgi odağı haline gelirken, hasadın yapıldığı ı şu günlerde Hadim Kiraz halinde günlük  2 bin tonun üzerinde işlem gören kirazlar yurtdışına gönderiliyor.

Kiraz hasadının bu yıl oldukça verimli geçtiğini hatırlatan Hadim’li kiraz tüccarlarından olan Ahmet Ali Özkan, ilçede yetişen kirazların bölgede yaz aylarında gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok olması nedeniyle ,kirazların sert, parlak görünümlü ve çok farklı bir aroma ya sahip olduğunu belirterek:

“Hadim kirazı yur dışında büyük rağbet görüyor ve  ihracaata en uygun ürünler bizim bölgemizde yetişiyor. Yurt dışında ‘Türk Kirazı’ olarak adlandırılan Hadim kirazı rekoltesi yüksek  olması üreticiyi memnun etti. Rekoltenin  20 bin tona ulaşmasını bekliyoruz.”

Hadim’de Tekfen Holding olarak  şu anda günlük 100 ton üst seviyedeki kirazı alarak ihracaata gönderdiklerini de belirten Ahmet Ali Özkan, kiraz hasadının Temmuz ayı sonuna kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Üretilen kirazın yaklaşık yüzde 80'inin ihraç edildiğini anlatan Özkan, , Türk kirazının İngiltere, Hollanda, Rusya, Çeçenistan,Almanya Norveç ,Azerbeycan ,Çin başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gönderildiğini aktardı. Ahmet Ali Özkan , ihracatçılara kirazı, kilogramı 5 ve 7 lira   arasında fiyattan satan üreticinin, bu yıl rekolteden ve fiyattan memnun olduğunu sözlerine ekledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YILDIRIM İSTİFA EDİYOR! TBMM 29. BAŞKANINI SEÇECEK
YILDIRIM İSTİFA EDİYOR! TBMM 29. BAŞKANINI SEÇECEK
TAPDUK EMRE MAHALLESİ’NDEN BAŞKAN ÇALIŞKAN’A TEŞEKKÜR
TAPDUK EMRE MAHALLESİ’NDEN BAŞKAN ÇALIŞKAN’A TEŞEKKÜR