Advert

ESNAF VE ÇİFTÇİLERE EMEKLİLİK İMKANI !

SGK İl Müdürü Serdar Fındık gazetemizi ziyaret etti

ESNAF VE ÇİFTÇİLERE EMEKLİLİK İMKANI !
ESNAF VE ÇİFTÇİLERE EMEKLİLİK İMKANI ! admin
Bu içerik 794 kez okundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Karaman İl Müdürü Serdar Fındık, SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile ,sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkar ve çiftçilere teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkanı getirildiğini söyledi.

Karamanoğlu Mehmetbey Gazeteciler Cemiyet Başkanı Hüseyin Oğuz’u ziyaret eden SGK İl Müdürü Serdar Fındık:

“Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan BAĞ-KUR'lu esnafa 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkânıyla kredi sağlanmıştır.

Emeklilik hakkı doğmuş esnaf, sanatkar ve çiftçilere   kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü hayata geçti.

Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacaklar. Protokolümüz kapsamında prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan, komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması.”

İş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan BAĞ-KUR'lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkanı sağlandı.

Söz konusu imkandan yararlanan BAĞ-KUR'luların emekli olacağını ve kullandıkları kredinin emekli aylıklarından kesileceğini belirten Fındık,

"Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere iki protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız üçüncü protokol. Burada belirlenen 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında.

Özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları krediyle ödeyebilecekler."dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“DOLARDAKİ YÜKSELİŞ 'KÜRESEL' KAYNAKLI”
“DOLARDAKİ YÜKSELİŞ 'KÜRESEL' KAYNAKLI”
BORSA’DA İLK MAHSÜL ARPA SATILDI
BORSA’DA İLK MAHSÜL ARPA SATILDI