Advert

Advert
Advert

Advert

“KARAMAN SÜTÜN MERKEZİ OLACAK”

“KARAMAN SÜTÜN MERKEZİ OLACAK”
“KARAMAN SÜTÜN MERKEZİ OLACAK” admin
Bu içerik 1099 kez okundu.
Advert

Karaman Süt Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş, il genelinde süt üretiminin 280 tonun üzerine çıktığını ve bunun 240 tonunun birlik olarak işlediklerini söyledi.
Karaman’da süt üretim kapasitesinin her geçen gün yükseliş içerisinde olduğunu söyleyen Süt Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş,Karaman’ı sütün merkezi yapmaya kararlı olduklarını söyleyerek:
“Birlik olarak şu anda 240 ton üzerinde süt pazarlıyoruz.Karaman’da süt sektörü ciddi bir yatırım aracı haline gelmiştir. 2009 yılında  Karaman’da yıllık bazda 8 milyon 438 bin süt üretimi var iken, 2016 yılında 55 milyon 244 bin 790 tona yükseldi.2017 yılının ilk 10 ayında ise ilimizde 47 milyon 403 bin 621 ton süt üretimi gerçekleştirimiştir ki, bu rakamları karşılaştırdığımız anda sütteki artışın müthiş rakamlara ulaştığını görebiliyoruz.”
 SÜT TOPLAMA MERKEZİNİ TAMAMLADIK
Karaman Süt Birliği olarak Organize Sanayi Bölgesini çok modern bir süt toplama merkezi yaptıklarını ve 1 ay gibi süre içerisinde hizmete açacaklarını belirten Başkan Süleyman Selim Akkuş:
“Karaman Organize Sanayi Bölgesinde Birliğimiz adına OSB den tahsisli 9.900 m2 arsa üzerine İPART destekli süt toplama merkezi ve laboratuvarı projemiz inşaat aşaması ve makina parkuru tamamlanmıştır. Proje kapasitesi günlük 70 ton süt depolama ve soğutma kapasitelidir. Toplam kapalı alan 1.500 m2 olarak projelendirilmiştir. Üyelerimizin sütleri bu merkezde toplanarak kalitesi yine merkez içindeki süt analizi laboratuvarında kontrol edilecek ve pazarlanacaktır. Kalitesi yüksek olan sütler modern tesisimizde sınıflandırılacak ve dada yüksek fiyata satılabilecektir. 
Birlik olarak ilimizde üretilen sütlerin yüzde doksanını pazarlamaktayız. Bu proje sahada alt yapı ve lojistikle ilgili birçok sorunu çözecek ve daha kaliteli süt üretimini teşvik edecektir. Süt üretiminde katma değer sağlayacaktır. Süt üretimin artması ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Projenin öncelikli hedefi sütteki kalitenin artması yönünde olacaktır. Kalite arttıkça üretici fiyatları iyileşecek ve üretimi teşvik edecektir.
Birlik olarak ilimizde süt üretimin olduğu ilçe ve köylerde süt toplama merkezleri kurduk ve üretimin artmasını teşvik ettik. Süt kalitesini artırdık. 2006 Yılında ilimizde üretilen süt miktarı yaklaşık 40/ton gün iken pazarlama ve kaliteyi artırarak 2017 yılında yaklaşık 270/ton gün kapasiteye ulaşılmıştır.
İlimizdeki süt üretim hedefimiz bu rakamı yukarılara çıkarmaktır. İlimizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel firmaların ihtiyaçlarını bu bölgeden sağlamaktır. 
Proje bünyesinde faaliyet gösterecek olan laboratuvarımızda, yem ve hayvan hastalıkları konusunda analizler yapılacak üreticiye tedavi konusunda yardımcı olunacaktır. Süt analizi laboratuvarımıza Gıda Güvenliği Sertifikası, Üretim Onayı alınmıştır. En kısa sürede akreditasyon çalışmalarına başlanacak ve akreditasyon belgesi alınacaktır. Laboratuvarımız diğer birlik üyelerine ve gıda güvenliğiyle ilgili resmi ve özel kurumlara da analizler konusunda hizmet edecektir. Gıda güvenliği ülkemizde sıkı denetim altına alınmıştır. Güvenli gıda sağlıklı nesiller yetiştirmek adına önemli bir konu olduğunu biliyoruz ve bu konuda sorumluluk almış bulunmaktayız.
İlimiz süt işleme adına önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Üç önemli yerel ve ulusal süt işleme tesisi kurulmuş ve üretim yapmaktadır. Bu firmalarımızın ihtiyacı olan çiğ ilimizde üretme hedefimiz vardır. Bu firmaların toplam kurulu kapasitesi yaklaşık 2.000 ton/gün kapasitelidir. Bu kapasitenin önemli bir kısmını bu bölgeden üretmek istiyoruz. 
Süt fiyatları arttıkça sanayicinin kalite isteğide artmaktadır. Bu sebepten dolayı süt üretimi altyapısı, hayvan sağlığı,  beslenmesi ve süt analizlerinin etkin şekilde yapılması çok önemli bir konu olmuştur. Üretici, üretici birlikleri ve sanayiciye büyük sorumluluk düşmektedir. 
Ülkemizde süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmektedir. Ulusal Süt Konseyinde üretici adına üretici birlikleri Sanayici adına süt işleyen sanayici temsilcileri ve hakem olarak Bakanlık temsilcileri talep ve üretim maliyetlerini değerlendirerek güncel süt taban fiyatlarını belirlemektedir. Ulusal Süt Konseyi fiyat ve süt regülasyonu adına da bu yıla olumlu çalışmalar yapmıştır. Hayvan kesiminin önüne geçmek adına üretici süt fiyatlarının rekabet edebilir seviyede kalması ülkemizin et açığını da kapatacaktır.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“BİZİM DAVAMIZ  HİZMET DAVASIDIR”
“BİZİM DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR”
AK PARTİ ERMENEK’TE GÜÇLÜ LİSTE
AK PARTİ ERMENEK’TE GÜÇLÜ LİSTE