Advert

Advert
Advert

Advert

‘ENERJİ’K TÜRKİYE !

‘ENERJİ’K TÜRKİYE !
‘ENERJİ’K TÜRKİYE ! admin
Bu içerik 515 kez okundu.
Advert

Türkiye'nin millileştirme yolunda önemli adımlar attığı ve dışa bağımlılığı giderek azalttığı enerjide 2018 atılım yılı olacak.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, son açıklamasında "2018'de özellikle rüzgar ve güneş enerjisinde sürpriz adımlar atacağız. Piyasayı şaşırtmaya, 'vay be' dedirtmeye devam edeceğiz" demişti. Bununla birlikte güneş enerjisinde dünyanın en büyük ihalesi yapılırken; Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanları (YEKA) projesi, Yerli Kömür Projesi, Yenilenebilir Enerji Meslek Liseleri, Maden Denetleme Yasası'ndaki köklü değişiklikler; hem enerjide millileşme sürecini hızlandırdı hem de dünyanın gözünü Türkiye'ye çevirdi. 2018 yılı dahil olmak üzere 2020 yılına kadar enerji sektöründe yaklaşık 25 milyar dolarlık bir yatırım hedeflendiği belirtildi. Rüzgarda geçtiğimiz yıl kurulumda Avrupa'da üçüncü, dünyada yedinci olunurken, bu yıl bu rakamlar hem güneş, hem rüzgarda geçilecek. Önümüzdeki 10 yılın hedefleri çizilirken asgari 10 bin megavat güneş, 10 bin megavat rüzgar yatırımı için adımlar atılacak. Milli enerji ve maden politikası doğrultusunda da bakanlığın adımları devam ederken, düşük maliyetli yatırım fırsatları yatırımcıların üst düzey ilgisini çekiyor.

TÜRK AKIMI PROJESİ

Türkiye'de 2017, enerji sektöründe önemli adımların atıldığı bir yıl oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2016'nın sonunda onayladığı Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da 2017'de onaylandı. Bu gelişmenin ardından Çevresel Etki Değerlendirme raporu onaylanan Türk Akımı Projesi, 4 Kasım'da Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne giriş yaptı. Türkiye ve Rusya, münhasır ekonomik bölgeleri arasındaki geçişin simgesi olarak deniz tabanına her iki ülkenin bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirdi. Yaklaşık yüzde 94'ü tamamlanan projenin 2018'de faaliyete geçmesi planlanıyor.

CARİ AÇIĞI AZALTACAK

Bakan Berat Albayrak, doğalgaz ile nükleer enerjideki gelişmelerin yanı sıra yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum seviyede faydalanarak cari açığı azaltmayı hedefleyen Milli Enerji ve Maden Politikası'nı açıkladı. 2018'de 5 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor.

YEKA İHALESİ

Arz güvenliği, yerlileştirme ve şeffaflık olmak üzere üç sac ayağına oturtulan politika kapsamında Türkiye'nin en büyük lisanslı güneş enerjisi santralinin kurulmasını öngören Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi yapıldı. İhalede en yüksek teklifi veren Kalyon-Hanwha Grubu, Türkiye'de proje kapsamında 450 milyon dolarlık entegre güneş panel fabrikası ve bin megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali kuracağını duyurdu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“BİZİM DAVAMIZ  HİZMET DAVASIDIR”
“BİZİM DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR”
AK PARTİ ERMENEK’TE GÜÇLÜ LİSTE
AK PARTİ ERMENEK’TE GÜÇLÜ LİSTE