“İTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ”

“İTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ”
“İTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ” admin
Bu içerik 327 kez okundu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2018-2020 döneminde bazı spesifik sektör ve alanlara yoğunlaşacaklarına bildirerek, "Özellikle ithal girdisi yüksek olan alanlara, daha fazla destek veren mekanizmalar geliştireceğiz. Üretim ve ihracatımızın, ithalata olan bağımlılığının azaltılması yönünde tedbirlerimiz söz konusu olacak." dedi.
Elvan, JW Marriott Otel'de  Tekfen İnşaat organizasyonunda düzenlenen,  Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) 176. Geleneksel Toplantısı'na katıldı.
Küresel inşaat sektörü büyüklüğünün 2015 yılında yaklaşık 9 trilyon dolar iken, 2030 yılında yaklaşık iki katına çıkacağının tahmin edildiğini dile getiren Elvan, sektörün ekonomik canlanmaya hızlı ve etkili katkı sağladığını söyledi.
Elvan, inşaat sektörünün son 15 yılda özellikle küresel koşulların belirleyici etkisiyle büyüme performansı gösterdiğine işaret ederek, "2002 yılından itibaren büyüme eğilimine giren sektör, 2007 yılına kadar oldukça yüksek bir büyüme performansı ortaya koymuştur. 2008 ve 2009 yıllarında küresel krizin etkisiyle bu performans biraz yavaşlasa da 2010 yılından itibaren tekrar toparlanarak büyüme hızını yükseltmiştir. İnşaat sektörü istihdamı ise son 10 yıllık dönemde belirgin bir artış eğilimi göstermiştir. Sektör istihdamı 2017 yılı Nisan ayında son on yılın zirvesine çıkmış ve yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmıştır. Sektörün toplam istihdam içindeki payı da son on yılda yükselmiş ve 2006 yılında yüzde 6 iken 2016 yılında yüzde 7,3 olmuştur." diye konuştu.
Türk müteahhitlerin, 1972 yılından bu yana 118 ülkede toplam 346 milyar dolara yaklaşan 9 binden fazla proje taahhüdü üstlendiğine dikkati çeken Elvan, bu faaliyetler sonucunda müteahhitlik firmalarının kayda değer bir konum elde ettiğini vurguladı.
"OVP'deki temel yaklaşım: Makroekonomik istikrar"
Elvan, inşaat sektörünün büyümesi için 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da da (OVP) belirli politika ve tedbirler öngördüklerine değinerek, "Bu kapsamda inşaat izin süreçlerini kısaltacak ve inşaat ruhsatlarını tek imzayla vereceğiz. İnşaat teknik mevzuatı ile malzeme standartlarının uluslararası uygulamalar dikkate alınarak güncellenmesini ve yenilikçi uygulama ve malzemelerin kullanılmasını teşvik edeceğiz. İnşaat sanayisinde yerli girdi kullanımını, yenilikçi şartname ve sözleşmeler yoluyla artıracağız. Yapı denetim alanındaki uygulamaların geliştirilerek güncel standartlar dahilinde yapım kalitesinin etkili bir şekilde izlenmesi ve denetlenmesini sağlayacağız. Kentsel dönüşümü, yerli imalat sanayi için yenilikçi ürünlerin üretilmesi yönünde değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.
İş gücü niteliğini artırıcı ve kayıt dışılığı azaltıcı tedbir ve çalışmaları olduğunu anlatan Elvan, bunları sonuçlandırıp nihai hale getireceklerini kaydetti.
Elvan, 2018-2020 döneminde bazı spesifik sektör ve alanlara yoğunlaşacaklarına bildirerek, "Özellikle ithal girdisi yüksek olan alanlara, daha fazla destek veren mekanizmalar geliştireceğiz. Üretim ve ihracatımızın, ithalata olan bağımlılığının azaltılması yönünde tedbirlerimiz söz konusu olacak." dedi.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAYIP KİŞİ CİNAYET KURBANI
KAYIP KİŞİ CİNAYET KURBANI
“SULAMA SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ”
“SULAMA SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ”