Advert

“ELMA DOLANDIRICILARI İŞ BAŞINDA”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu üreticileri uyardı

“ELMA DOLANDIRICILARI İŞ BAŞINDA”
“ELMA DOLANDIRICILARI İŞ BAŞINDA” admin
Bu içerik 942 kez okundu.

Karaman’da elma hasat mevsiminin başlaması ile her yıl olduğu gibi yine elma dolandırıcılarının hareket geçtiği ve bu konuda üreticinin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu,çiftçinin zor durumda olduğunu ve bir yıl gözü gibi baktığı elmaların hasat zamanın geldiğini belirterek:

“Her yıl  aldıkları elmanın bir bölümünün parasını verip oradan kaybolan dolandırıcıların bu yıl da  cirit atmaya başladığını istihbaratını aldık. Bunun için üreticilerimiz çok dikkatli olmalı. Özellikle elma hasat süresince ve   depoların kapanmasına bir ay kala depoları dolaşmaya başlayan dolandırıcılar bu yıl da iş başında.Gözünü çiftçimizin alın terine diken  dolandırıcılar  , senet, sahte çeklerle alım yapıyor ve elma üreticisi ürününü verdikten sonra bir daha bu kişilere ulaşamıyor ve ürünleri ellerinden gidiyor. Geçmişte elmalarını bu şekilde kaptıran ve yıllardır paralarını alamayan üreticilerimiz var. Herkes çok dikkatli olmalı ve art niyetli bu kişilerin süslü laflarına,söylemlerine kanmaması gerekiyor.Üretici, piyasadan daha yüksek fiyat veren kişilerin, iyi niyetli Karaman’lı çiftçilerin alın terine göz dikmelerine izin vermememiz gerekiyor.

İSTİHBARAT AĞI ŞART

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu  "Malı güven vererek alıyorlar diyerek:

“Bu kişiler bir kişiden değil,bir çok kişiden bu şekilde elma alıyor,çiftçimizin bunlardan haberi yok.Ürünü aldıktan sonra geri dönüş yapmıyorlar ve ir daha izlerine rastlayamıyorsunuz.Bunun için elmalarını verirken kesinlikle iyi bir araştırma yapılması gerekir.İyi bir istihbarat ağı ağının hayata geçirilmesi artık kaçınılmaz oldu. İsim vermek istemiyorum ama bazı illerimizde Karaman ve Elma artık espri konusu bile olmuş durumda.Zora düşen art niyetli kişiler,Karaman’a gidin elmaları alın, sıkıntıdan kurtulun şeklinde konuşmaları gündemdeki yerini koruyor.Onun için ürününüzü sattığını kişileri mutlaka araştıran ve biraz aşağıda olsa ,güvenli esnafa malınızı verin.Bu konuda çiftçimizin yanındayız ve biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VERİLECEK OY ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILI BELİRLEYECEK
VERİLECEK OY ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILI BELİRLEYECEK
TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR PARKI VATANDAŞLARIN GÖZDESİ OLDU
TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR PARKI VATANDAŞLARIN GÖZDESİ OLDU