“AK PARTİ SADECE MİLLETTEN TALİMAT ALIR”

“AK PARTİ SADECE MİLLETTEN TALİMAT ALIR”
“AK PARTİ SADECE MİLLETTEN TALİMAT ALIR” admin
Bu içerik 405 kez okundu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, gençlerimi iyi alanlara, yüksek teknolojik alanlara kanalize edip ülke için üretken olmaları konusunda çaba sarf etmeleri gerektiğini belirterek, "Bu çerçevede biz de Bakanlık olarak Girişimcilik Destekleme Merkezleri kurulmasına yönelik bir program başlattık. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve  Akdeniz bölgelerimizde bu tür girişimci destekleme merkezleri kuracağız diyerek:

“Ak Parti birileri tarafından yönetilen bir parti değil, millet tarafından yönetilen bir partidir. Bu ülkeyi dizayn etmeye çalışanlar, dışarından şekillendirmeye çalışanlar şunu bilsinler ki; bu millet kendi doğru yolundan taviz vermeyecektir. Neyi doğru görüyorsa onu yapacaktır” dedi.

EKONOMİDE DÜNYA’YI ŞAŞIRTAN GELİŞMELER OLDU

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan" Ak Parti hareketi sadece ve sadece milletten talimat alır. Milletimiz ne derse onu yapar. Rotayı çizen millet, onu da yapan  Ak Parti'dir diyerek:

“  Ak Parti birileri tarafından yönetilen bir parti değil, millet tarafından yönetilen bir partidir. Bu ülkeyi dizayn etmeye çalışanlar, dışarından şekillendirmeye çalışanlar şunu bilsinler ki; bu millet kendi doğru yolundan taviz vermeyecektir. Neyi doğru görüyorsa onu yapacaktır. Bu ülke darbeler gördü, demokrasinin kesintiye uğradığı yıllar, ömrü bir ayı görmeyen hükümetler, koalisyon krizleri gördü. Yazar kasa fırlatıldığında doların tavan yaptığı günleri gördü. Belki gençler hatırlamıyor ama, bunları hatırlatmakta yarar var. Ekonominin dibe vurduğu günleri gördü. Temel ihtiyaç maddelerinde kuyrukları, hastane kuyrukları, yatırımların durduğun günleri, kendi memuruna maaş ödemeyecek hale gelen hükümetleri gördü. Bunları hiçbir zaman unutmamalıyız ve her zaman eksiden neler olduğunu hatırlamalıyız. O günleri  Türkiye,  Ak Parti döneminde sizlerin desteği ile artık geride bıraktık. 2002 yılında itibaren  Türkiye büyümeye, güçlenmeye ve şahlanmaya başladı. Milletimiz ne diyorsa,  Ak Parti onu yapmaya başladı. Bunun sayesinde  Türkiye şahlanmaya başladı, demokrasi alanında çok önemli atımlar gerçekleştirdik. Tabu niteliğinde olan ve konuşulamayan suçların üzerine giderek demokrasi çıtamızı daha da yukarıya yükselttik.  Ekonomi alanında tüm dünyayı şaşırtan gelişmeler söz konusu oldu. Milli gelirimizi 4'e katladık. İhracatımızı 5 kattı arttırdık. Dünyanın en büyük tesislerini, yatırımlarını yapmaya başladık" dedi.

'ÜNİVERSİTELERİMİZİN STANDARTLARINI YÜKSELTMELİYİZ'

Ak Parti hükümeti olarak 81 ile üniversite kurduklarını ifade eden  Bakan Elvan, "Ancak, bundan sonraki süreçte niteliğe daha fazla önem vermek durumundayız. Üniversitelerimizin standardını daha da yükseltmek zorundayız. Bir üniversite yöneticisinin, 'Ben üniversitemin uluslararası sıralamada durumu şuydu, şuraya yükselttim' demesi gerekir. Diğer taraftan özellikle master ve doktora programlarının çok daha yoğun bir şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Evet,  Mersin Üniversitemizde 50 bin öğrenci var, ancak üniversite olarak mutlaka bir hedef koymalısınız. Öğrencileriniz en az yüzde 25'i master ve doktora öğrencisi olmalı. Gerçek anlamda bir araştırma üniversitesi olmasını istiyorsak, mutlaka araştırmaya daha fazla emek sarfetmek durumundayız, daha fazla öğrenciyi özellikle ihtisas gerektiren alanlarda yerleştirmek durumundayız" diye konuştu.

Elvan, üniversiteye yönelik de yatırımların olduğunu dile getirerek, Kalkınma Bakanı olarak her türlü desteği verdiğini, bundan sonraki süreçte de vermeye devam edeceğini anlattı.

"4 üniversitemizin araştırma merkezini akredite ettik"

Üniversitelerdeki eğitimde niteliğe önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Elvan, şöyle konuştu:

"Çok sayıda üniversite inşa ettik. Bu üniversitelerimiz tüm vatandaşlarımıza, öğrencilerimize hizmet ediyor ancak bundan sonraki süreçte üniversitelerimiz yeteri kadar var. Niteliğe daha fazla önem vermek zorundayız. Üniversitemizin standardını daha da yükseltmek durumundayız. Bir üniversite yöneticisinin, 'Üniversitemizin uluslararası alanda sıralaması şuydu, şuraya yükselttim.' demesi gerekir diye düşünüyorum. Diğer taraftan özellikle master ve doktora programlarının çok daha yoğun bir şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyorum."

Elvan, eğitimde araştırma ve geliştirmenin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bakanlık ve hükümet olarak araştırma merkezlerimizi akredite edecek, daha esnek çalışabilmelerine imkan sağlayacak düzenlemeler gerçekleştirdik. Tabii ki arzularımdan bir tanesi  Mersin Üniversitemizde de bir araştırma merkezinin akredite edilip, en azından esnek bir yapı oluşturulması. Bu esnek yapıda araştırmacı sayısının artırılması ve daha güçlü bir konuma getirilmesi ki böyle bir merkezde istihdam açısından herhangi bir kısıtınız yok ve ücretler daha yüksek.

Yurt dışından eleman çalıştırabilme imkanınız var. Her türlü araştırmayı yapabilme, şirket kurabilme imkanınız var. Tüm bu imkanları biz sunduk. Şu ana kadar 4 üniversitemizin araştırma merkezini akredite ettik ama bundan sonraki süreçte de  Mersin Üniversitemizin bu noktada somut adım atmasının önemli olacağını düşünüyorum."

Girişimcilik Destekleme Merkezleri faaliyete geçecek

Mersin Üniversitesinin  Akdeniz havasında önemli bir konuma gelmesi için mutlaka nicelikten çok niteliğe önem vermesi gerektiğini belirten Elvan, tüm öğretim üyelerinin ve üniversite yönetiminin bu anlayış içinde hareket ettiğine inandığını söyledi.

Elvan, yenilikçiliğin yanı sıra bunun ticarileştirilmesinin de önemli olduğuna dikkati çekerek, "Ürünler ortaya koyabiliriz, patentini alıp, prototiplerini geliştirebiliriz ama bunun ticarileştirilmesi de önemli bir başka boyut. Bu noktada da güçlü, somut adımların atılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde 2018 yılından itibaren ticarileşmeye yönelik çalışmalara da desteğimiz olacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en fazla gurur duyduğu alanlardan birinin de genç ve dinamik nüfus olduğunu kaydeden Elvan, şöyle devam etti:

"Gençlerimizi iyi alanlara, yüksek teknolojik alanlara kanalize edip ülkemiz için üretken olmaları konusunda çaba sarf etmeliyiz. Bu çerçevede biz de Bakanlık olarak Girişimcilik Destekleme Merkezleri kurulmasına yönelik bir program başlattık. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve  Akdeniz bölgelerimizde bu tür girişimci destekleme merkezleri kuracağız. Bu merkezlerden bir tanesi de  Mersin Üniversitesinde olacak. Rektörümüze teşekkür ediyorum, yerle ilgili problem bildiğim kadarıyla halledildi. Şu anda  İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte inşallah böyle bir merkezi burada kuracağız. Orada yöneticilik yapacak olan kişilerin eğitimi yapılacak ve üniversitemizdeki genç öğrencilerin hatta üniversite sonrası kendi işini kurmak isteyen gençlerimizin önünü açacak bir program."

Elvan, Genç Girişimci Merkezini 2018 yılında faaliyete geçireceklerini ve gençlere her türlü hizmeti sunacaklarını söyledi.

İlkokul öğrencilerine yönelik bölümler

Bakan Elvan, Girişimcilik Destekleme Merkezlerinin  Mersin'in yanı sıra  Adana,  Erzurum,  Malatya ve  Diyarbakır'da da kurulacağını, çalışmanın ikinci aşamasının ilkokul öğrencilerini kapsadığı bilgisini paylaştı.

Üniversite öncesi dönem içinde yani lise, ortaokul hatta ilkokul öğrencilerine yönelik de bölümler açacaklarını ifade eden Elvan, şunları dile getirdi:

"İlkokula giden bir öğrencinin özellikle analitik yönünü güçlendiren, yeni beceriler ortaya koymasını sağlayan altyapı oluşturacağız. İstiyoruz ki ilkokuldan itibaren bu merkezlerde bu çocuklarımız ortaokul, liste, hatta üniversite aşamasına kadar bu merkezlerden mezun olup, kendi işlerini kurmalarına imkan sağlayalım. Yazılım, yeni ürünler olabilir. Yüksek teknoloji gereken alanlarda piyasaya ürün sağlayabilecek olan altyapıyı oluşturalım, bunu da gençlerimiz gerçekleştirsin istiyoruz.

Bu noktada da inşallah biz Bakanlık olarak her türlü desteği veriyoruz ve gerekli ödeneği ayırdık."

Programın ardından Kalkınma  Bakanı Elvan,  Mersin Valisi Ali  İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı  Burhanettin Kocamaz ve MEÜ Rektörü Prof. Dr.  Ahmet Çamsarı, açılışı yapılan bölümleri gezdi.

Elvan, programın ardından merkez  Akdeniz ilçesi  Kazanlı Mahallesi'nde muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen iftar törenine katıldı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
“ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞAYACAKTIR”
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞAYACAKTIR”